| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy można kupić OC na miesiąc?

Kiedy można kupić OC na miesiąc?

Krótkoterminowe OC to rozwiązanie, które nie jest dostępne dla wszystkich kierowców. Obowiązujące przepisy przewidują tylko kilka sytuacji, w których właściciel pojazdu może kupić krótkoterminowe ubezpieczenie. Takie polisy znajdują się w standardowej ofercie krajowych ubezpieczycieli. Nabywcy krótkoterminowego OC muszą jednak przygotować się na to, że kupowana polisa w przeliczeniu na rok będzie mniej opłacalna niż zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne.

OC na miesiąc kupi nie tylko nabywca zagranicznego samochodu

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, reguluje wszystkie najważniejsze zasady związane z komunikacyjnym OC. We wspomnianym akcie prawnym znajdziemy również informacje o tym, kto może kupić miesięczne OC. (Znajdź najtańsze OC na miesiąc korzystając z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl)

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakup komunikacyjnej polisy OC na okres krótszy niż rok będzie możliwy jeśli:

  • pojazd jest zarejestrowany czasowo (minimalny okres ubezpieczenia krótkoterminowego nie może być krótszy od czasu rejestracji i 30 dni)
  • samochód lub motocykl ma status pojazdu historycznego (w takiej sytuacji minimalny okres ubezpieczenia krótkoterminowego to 30 dni)
  • samochód lub motocykl jest zarejestrowany na stałe, a ubezpieczający prowadzi działalność gospodarczą polegająca na pośredniczeniu w sprzedaży pojazdów mechanicznych albo na skupie i sprzedaży pojazdów mechanicznych (krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla auta w komisie również musi obejmować przynajmniej 30 dni)
  • ubezpieczanego pojazdu wolnobieżnego nie można zakwalifikować jako pojazd wykorzystywany przez rolnika podczas prowadzenia gospodarstwa (w takiej sytuacji minimalny okres ubezpieczenia OC wynosi 3 miesiące)
  • posiadacz/kierowca pojazdu zarejestrowanego poza granicami kraju nie posiada ważnego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty i wprowadza ten pojazd do ruchu na terenie Polski (polisę na okres wynoszący przynajmniej 30 dni trzeba wykupić również wtedy, gdy okres ochrony OC lub Zielonej Karty kończy się podczas pobytu na terytorium Polski)

Zobacz też: Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia w przypadkach innych niż te, które zostały wymienione powyżej. Umowę OC na miesiąc lub trzy miesiące chętnie podpisaliby kierowcy, którzy sporadycznie używają swoich „niezabytkowych” pojazdów. Przepisy nie pozwalają jednak na takie rozwiązanie. Dla osób posiadających pojazd nieuznany za zabytkowy, tylko jego wyrejestrowanie jest sposobem na uniknięcie kosztu obowiązkowego ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że skutki takiej operacji są nieodwracalne. Wyrejestrowanego pojazdu nie można z powrotem zarejestrować. Wyjątek od tej generalnej zasady dotyczy między innymi zabytkowych pojazdów, ciągników rolniczych oraz aut i motocykli odzyskanych po kradzieży. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »