Kategorie

Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek?

Kamil Fraszkiewicz
Jak długo można żądać odszkodowania za wypadek? Fot. Fotolia
Fotolia
Czy prawo do uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej może ulec przedawnieniu? Czy zwlekając z wystąpieniem o należne zadośćuczynienie można stracić do niego prawo? Na te i inne pytania dotyczące tego problemu, odpowiedzieli nasi eksperci z portalu Ubea.pl

Instytucja przedawnienia roszczeń, pozwala dłużnikowi na uwolnienie się od starych zobowiązań. Korzyści z przedawnienia może czerpać na przykład osoba, która spowodowała wypadek drogowy. W zdecydowanej większości przypadków, odpowiedzialność za skutki takiej kolizji, przejmuje jeden z ubezpieczycieli oferujących polisy OC (najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl) ). Osoba występująca do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, musi zwracać uwagę na termin przedawnienia swoich roszczeń. Na szczęście, krajowe prawo chroni ofiary wypadków poprzez długie terminy przedawnienia.

Przedawnienie chroni dłużnika, ale nie przysługuje mu z urzędu

Na wstępie, warto przypomnieć podstawowe informacje o przedawnieniu roszczeń w prawie cywilnym. Ta instytucja może chronić dłużnika przed spłatą zobowiązań sprzed lat, ale nie przysługuje mu z urzędu. Zarzut przedawnienia wykorzysta osoba fizyczna lub prawna, która w odpowiedzi na roszczenie, wykazała upływ odpowiedniego terminu. W prawniczej teorii, dopuszczalnym rozwiązaniem jest niewykorzystanie uprawnień płynących z przedawnienia długu. Takie zrzeczenie się prawa do korzystania z przedawnienia, staje się wiążące dopiero po upływie terminu wskazanego przez przepisy. Innymi słowy, nie można się zrzec korzystania z przedawnienia, które jeszcze nie nastąpiło. Warto również podkreślić, że dłużnik, który nie wiedział o przedawnieniu swojego zobowiązania, później nie może domagać się zwrotu zapłaconej kwoty (patrz artykuł 411 punkt 3 kodeksu cywilnego - KC).

Zobacz też: Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Reklama

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dzięki przedawnieniu, dłużnik po upływie ustawowego terminu, nie musi już regulować swojego zobowiązania. Dłużnik może nie skorzystać z zarzutu przedawnienia roszczeń i spłacić dług. Po zapłacie przedawnionego długu, nie ma możliwości odzyskania pieniędzy.

W przypadku ubezpieczeń, przepisy przewidują trzyletni termin przedawnienia roszczeń (naliczany od dnia wymagalności roszczenia). Taki podstawowy termin przedawnienia stosuje się między innymi do roszczeń ubezpieczyciela, które są związane z niezapłaconą składką za polisę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Roszczenie ubezpieczyciela o zapłatę składki, przedawni się po trzech latach.

Kodeks cywilny ustanawia dłuższe terminy przedawnienia, które dotyczą ubezpieczeń OC. (Zobacz najtańsze ubezpieczenie OC wg porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl)

Zgodnie z art. 819 § 3 KC oraz art. 4421 § 1 KC, ofiary wypadków drogowych mogą skutecznie domagać się odszkodowania przez 3 lata od dnia, w którym dowiedziały się o szkodzie oraz osobie fizycznej lub prawnej (np. firmie ubezpieczeniowej) zobowiązanej do naprawienia szkody. Termin przedawnienia szkód majątkowych nie może być jednak dłuższy niż 10 lat od dnia wypadku. Co ważne, to dziesięcioletnie ograniczenie nie dotyczy szkód osobowych (patrz art. 4421 § 3 KC).

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Reklama

Obowiązujące przepisy przewidują znacznie dłuższy termin przedawnienia roszczeń jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa (tzn. zbrodni lub występku). Szkoda będąca skutkiem przestępstwa, przedawnia się dopiero po 20 latach do dnia jej wystąpienia. Wspomniany termin jest niezależny od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Dwudziestoletni termin przedawnienia obowiązuje również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie można zidentyfikować (zobacz: uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r.  - sygnatura akt III CZP 50/13).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynikających z wypadku drogowego (m.in. roszczeń wobec ubezpieczyciela), to trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Szkody będące skutkiem przestępstwa, przedawniają się dopiero po 20 latach od ich wystąpienia.

Kilkuletni termin przedawnienia często zaczyna biec od nowa

Sama wiedza o terminach przedawnienia roszczeń nie wystarcza do zrozumienia, dlaczego dłużnik (np. zakład ubezpieczeń sprawcy, klient zwlekający z zapłatą składki lub sprawca wypadku), po jakimś czasie może uchylić się od odpowiedzialności za swoje zobowiązania. W tym kontekście, kluczowe są informacje na temat przerywania terminu przedawnienia. Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz artykuł 123 KC), przerwanie terminu przedawnienia następuje po:

 1. każdej czynności przed sądem, sądem polubownym lub komornikiem (przykłady: złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika, złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, złożenie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia) 
 2. rozpoczęciu mediacji
 3. uznaniu swojego zobowiązania przez dłużnika
 4. zgłoszeniu ubezpieczycielowi roszczenia lub zdarzenia objętego ubezpieczeniem (ten przypadek określony w art. 819 § 4 KC dotyczy tylko roszczeń kierowanych do zakładu ubezpieczeń)

Przerwanie terminu przedawnienia, oznacza jego „wyzerowanie”. W takim przypadku, ustawowy termin, po którym można uchylić się od zapłaty długu, zaczyna po prostu biec od nowa. Opisywane rozwiązanie sprawia, że nawet skorzystanie z trzyletniego terminu przedawnienia nie jest łatwe.

Zobacz też: Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Warto pamiętać, że kolejny termin przedawnienia jest naliczany dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego, egzekucyjnego lub mediacyjnego. W szczególnym przypadku dotyczącym ubezpieczeń (patrz powyższy punkt 4), ponowny bieg terminu przedawnienia rozpocznie się po doręczeniu pisemnej decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania za szkody majątkowe lub zadośćuczynienia za szkody osobowe.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Termin przedawnienia przerywa się i jest naliczany od nowa za każdym razem, gdy wierzyciel podejmuje formalne czynności w celu zaspokojenia swoich roszczeń (np. składa wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej lub pozew dotyczący odszkodowania). Złożenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela też skutkuje przerwaniem terminu przedawnienia.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...