| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Co daje assistance?

Co daje ubezpieczenie assistance? Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom ubezpieczenie assistance nie zawsze chroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami np. w podróży. Na co zwrócić uwagę przed wykupem assistance?

Czy assistance pomoże po pomyłce przy tankowaniu?

Wystarczy chwila nieuwagi i kłopot gotowy. Wlanie niewłaściwego paliwa do baku może zdarzyć się każdemu. Taka pomyłka prowadzi zwykle do unieruchomienia pojazdu i oznacza kłopoty. Nawet posiadacz assistance nie zawsze może odetchnąć z ulgą. Umowy najczęściej nie przewidują pomocy w takiej sytuacji, a kierowcy zapominają często o dokładnym czytaniu ich treści. To błąd, którego można żałować podczas wizyty na stacji benzynowej.

Zobacz też: Co to jest ubezpieczenie smartcasco?

Assistance zagwarantuje pomoc po kradzieży pojazdu?

Według danych policji, między rokiem 2000 a 2011 liczba skradzionych aut spadła kilkukrotnie. Statystyki napawają optymizmem, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że z polskich dróg i tak znika dużo pojazdów (w 2011 Policja wszczęła przeszło 16 tys. postępowań w tej sprawie; do najchętniej kradzionych pojazdów należał Volkswagen Passat i Volkswagen Golf). Mając tylko wykupione OC kierowca nie otrzyma żadnej pomocy. Sytuacja zmienia się, jeśli posiada polisę assistance. Co daje takie dodatkowe ubezpieczenie w razie kradzieży bądź włamania do pojazdu? To zależy już od wybranego wariantu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują właścicielom auta zastępcze na z góry zdefiniowany czas albo hotel na załatwienie formalności związanych np. z kradzieżą. Jeżeli samochód stanowi ważną część naszej pracy warto zainteresować się takim wariantem i wypytać o niego ubezpieczyciela.

Zobacz też: Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Czy assistance gwarantuje pomoc w przypadku awarii?

Zakres ochrony assistance obejmuje często pomoc w razie stłuczki czy wypadku. Wówczas wystarczy jeden telefon i rozmowa z konsultantem, który wyśle pomoc na miejsce zdarzenia. Sprawa przybiera gorszy obrót, jeśli kierowca orientuje się, że jego samochód ma awarię. Silnik zgasł i nijak nie można go ponownie uruchomić. Telefony na infolinię ubezpieczyciela mogą być bezowocne – większość podstawowych i bezpłatnych pakietów assistance nie obejmuje bowiem żadnych awarii. Pechowi kierowcy z kiepskim assistance będą musieli radzić (i płacić) sobie sami.

Zobacz też: Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC

Czy assistance zapewnia pomoc podczas awarii niedaleko domu?

Wyobraź sobie sytuację: wstajesz rano i szybko wychodzisz z domu, bo śpieszysz się do pracy. Wsiadasz do samochodu, przekręcasz kluczyk w stacyjce i ...nic. Auto nie odpala. Wykupione assistance może okazać się bezużyteczne. Umowa owszem, gwarantowała pomoc i nawet holowanie do 100 kilometrów, ale małym druczkiem informowała też o tym, że ochrona pojazdu obowiązuje dopiero w odległości np. 50 km od domu. To tylko przykładowe wartości, ale logika większości usług assistance jest podobna: pomoc jest zapewniona, ale dopiero w pewnym oddaleniu od miejsca zamieszkania. Przed wykupieniem ubezpieczenia trzeba zwrócić uwagę na te kwestie, aby nie narażać się na rozczarowanie i dodatkowe koszty.

Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Czy assistance gwarantuje nocleg za granicą?

Osoby, które często wyjeżdżają samochodami za granicę powinny pamiętać, że podstawowy assistance może być niewystarczający. Standardowe pakiety nie gwarantują zwykle otrzymania pojazdu zastępczego czy zakwaterowania hotelu, a w przypadku dalekich wyjazdów np. podczas wakacyjnego urlopu z rodziną, taka opcja może okazać się bardzo przydatna. Jeśli twoje auto popsuje się np. w Chorwacji, wówczas ubezpieczyciel wspomoże cię zastępczym pojazdem, a nawet zapewni nocleg w hotelu. Taki wariant jest zwykle dodatkowo płatny. Jeśli chcesz szerokiej ochrony to musisz liczyć się z tym, że zwykły pakiet może jej nie gwarantować. Lektura warunków assistance jest po prostu nieunikniona.

Źródło: Starter24.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »