reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Automatyczne przedłużenie OC: kiedy działa i czy jest dobre?

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy działa i czy jest dobre?

Automatyczne przedłużenie OC sprawia, że nie da się zapomnieć o polisie na auto. Tylko czy jest korzystane i działa w każdym przypadku? Sprawdźmy.

Czy OC przedłuży się automatycznie?

Automatyczne przedłużenie OC działa zawsze wtedy, gdy kierowca jest właścicielem pojazdu i ma wykupioną polisę na siebie na okres co najmniej roku. Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie? Gdy kupujący korzysta z ubezpieczenia nabytego przez poprzedniego właściciela auta, polisa jest krótkoterminowa, ewentualnie właściciel pojazdu podzielił płatność na raty i nie uiszczał ich terminowo.

Automatyczne przedłużenie OC: podstawa prawna

Automatyczne przedłużenie OC zostało usankcjonowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kwestię tą reguluje konkretnie art. 28 ust. 1: "Jeśli posiadacz danego pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej na 12 miesięcy nie złoży do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia, to umowa ta zostaje automatycznie przedłużona na okres kolejnego roku."

Automatyczne przedłużenie OC: wypowiedzenie przed zmianą firmy!

Automatyczne przedłużenie OC oznacza tak naprawdę dwie rzeczy. Po pierwsze w sytuacji, w której kierowca nie chce zmieniać firmy ubezpieczeniowej, tak naprawdę nie musi robić nic. Wystarczy że poczeka na informację o przedłużeniu oraz pozna wartość nowej składki do wpłaty. Po drugie w sytuacji, w której postanowi zmienić firmę ubezpieczeniową, powinien pamiętać o wypowiedzeniu starej polisy.

Jaki jest ustawowy termin na wypowiedzenie umowy OC? Może to nastąpić nawet jeden dzień przed wygaśnięciem ochrony. Dopiero po tym czasie ubezpieczyciel może automatycznie przedłużyć OC.

Automatyczne przedłużenie OC chroni przed karą za brak OC

Automatyczne przedłużenie OC miało jeden cel. Chodziło o zapominalskich kierowców - często zdarzało się bowiem, że brak OC nie wynikał z celowego działania, a tego że właściciel auta zapomniał o przedłużeniu polisy. Po zmianie przepisów ochrona ubezpieczyciela przedłuży się automatycznie, a prowadzący zostanie o tym fakcie poinformowany wiadomością z ubezpieczalni mówiącą o konieczności wpłaty określonej kwoty.

Automatyczne przedłużenie OC choć wygodne, nie zawsze okazuje się dobrą opcją. Może się stać okazją dla firmy ubezpieczeniowej np. do podwyższenia składki. Lepiej zatem mimo wszystko pamiętać o terminie wygaśnięcia OC i kontrolować ofertę innych towarzystw.

Automatyczne przedłużenie OC: jakie są pułapki?

Automatyczne przedłużenie OC ma dla kierowcy tak naprawdę jedną pułapkę. A ta dotyczy tzw. podwójnego ubezpieczenia. Dochodzi do niego w sytuacji, w której prowadzący nie wypowiedział starej polisy i ta uległa przedłużeniu, ale kupił nową w innym towarzystwie. W takim przypadku jest zobligowany do opłacenia dwóch składek.

Oczywiście składkę w starej firmie ubezpieczeniowej opłaca się tylko za okres, w którym korzysta się z polisy OC - czyli np. za okres kilku dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy działa i czy jest dobre?
Automatyczne przedłużenie OC: kiedy działa i czy jest dobre?

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama