reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Wielu polskich kierowców nadal posiada polisy OC z firmy Gefion. Niedawne wydarzenia nieco skomplikowały sytuację takich właścicieli pojazdów. O czym muszą pamiętać osoby z OC w Gefionie?

Liczba kierowców posiadających polisy OC oferowane przez duńską firmę Gefion systematycznie maleje. Wynika to z braku możliwości odnowienia ochrony u tego ubezpieczyciela.

Dodatkowo wielu właścicieli samochodów zrezygnowało z OC w Gefionie pod wpływem doniesień medialnych o problemach z likwidacją szkód. Warto pamiętać, że takie utrudnienia w wypłacie odszkodowania i / lub zadośćuczynienia są kłopotliwe nie tylko dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że klient nierzetelnego ubezpieczyciela zostanie pozwany razem z nim w ramach postępowania cywilnego.

Niedawno znów dowiedzieliśmy się więcej o trudnej sytuacji Gefiona, jego polskich klientów i osób poszkodowanych przez posiadaczy OC z tej firmy. W dniu 13 lipca 2020 r. rozpoczęło się postępowanie likwidacyjne dotyczące wspomnianej firmy ubezpieczeniowej. Nieco później główny przedstawiciel spółki Gefion Insurance A/S w Polsce został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają znaczenie tych dwóch wydarzeń dla zainteresowanych kierowców i osób poszkodowanych w wypadkach. 

Ubezpieczenia OC od Gefiona są nadal ważne

Na wstępie warto podkreślić, że nad procesem likwidacyjnym spółki Gefion Insurance A/S czuwa duński nadzór finansowy (Finanstilsynet). Ten organ najpierw zabronił wspomnianemu ubezpieczycielowi rozszerzania działalności (w styczniu 2020 r.), następnie zakazał sprzedaży nowych polis (w marcu 2020 r.), a na koniec (24 czerwca 2020 r.) cofnął zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Na stronie Finanstilsynet można znaleźć użyteczne informacje dla klientów Gefiona i poszkodowanych z różnych krajów (w tym również Polski). Warto dodać, że do tych porad w swoich komunikatach odsyła również Komisja Nadzoru Finansowego” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyjaśnienia zamieszczone przez duński nadzór finansowy na jego stronie www potwierdzają, że polisy wystawione przez firmę Gefion są nadal ważne. Właśnie dlatego klienci Gefiona, których liczbę w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy osób, nie powinni mieć problemów z karami za brak OC. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które ewentualnie mogły nabyć ubezpieczenie OC z firmy Gefion po 24 marca 2020 r.

Taka polisa niestety będzie nieważna w świetle krajowych przepisów. Oznacza to możliwość ukarania kierowcy za brak ciągłości obowiązkowej ochrony” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gefion problemy
Gefion problemy

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama