reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

Wiele osób uważa, że posiadanie prawa jazdy jest wymagane do zakupu obowiązkowego OC. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Wielu polskich kierowców jest przekonanych, że aby zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC koniecznie trzeba posiadać prawo jazdy. Taka sytuacja jest całkiem zrozumiała, bo ogromna większość osób kupujących obowiązkową polisę wcześniej zdała egzamin na prawo jazdy i posiada aktualne uprawnienia do kierowania pojazdami.

Takie przekonanie jest jednak błędne. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie wymaga wcale posiadania prawa jazdy przez osobę kupującą komunikacyjne OC. Ubezpieczyciele muszą więc pozwolić na zakup obowiązkowej polisy również osobie bez prawa do kierowania pojazdami danej kategorii.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl tłumaczą, jak wygląda taki nietypowy zakup ubezpieczenia OC. Warto również wyjaśnić, w jakich sytuacjach może mieć on miejsce.

Kto kupuje OC bez prawa jazdy?

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest na pewno rzadką sytuacją. Potwierdzają to również dane porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Wskazują one, że kalkulacje wykonywane przez internautów nieposiadających prawa jazdy są sporadyczne.

Użytkownicy kalkulatora OC nie muszą oczywiście ujawniać, dlaczego planują zakup obowiązkowej polisy OC, nie posiadając jeszcze prawa jazdy. Można jednak przypuszczać, że jednym z powodów jest oczekiwanie na potrzebny dokument przez młodego kierowcę, który jeszcze przed otrzymaniem „prawka” kupił pierwszy samochód i chce go ubezpieczyć.

Warto również pamiętać o osobach, które utraciły swoje prawo jazdy i mają niebawem odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Tacy klienci ubezpieczyciela również mogą kupić obowiązkowe OC nie posiadając prawa jazdy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Współwłaściciel z prawem jazdy – czy jest konieczny?

Doświadczenia porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sugerują, że łatwy zakup polisy OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest jak najbardziej możliwy. Co więcej, taką transakcję będzie można sfinalizować przez Internet. Zwykle istnieje jednak ważne ograniczenie dla nabywcy OC bez „prawka”.

Mianowicie taka osoba będzie musiała wskazać współwłaściciela pojazdu, który posiada aktualne prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Ten wymóg zakładów ubezpieczeń wynika z dwóch względów. Po pierwsze, trzeba wskazać ubezpieczycielowi osobę, która zamiast nabywcy OC nieposiadającego „prawka” będzie użytkowała dany pojazd. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że samochód lub motocykl nie jest kupowany po to, aby trzymać go w garażu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia
OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama