REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg a ubezpieczenie AC. Jaki ma wpływ?

Ubezpieczenie Fot. shutterstock
Ubezpieczenie Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przebieg jest ważny nie tylko dla kupującego samochód używany. Przebieg to też kluczowe kryterium podczas wyliczania polisy AC. Jak duże ma znaczenie dla autocasco? Jest w stanie obniżyć jego cenę nawet o ponad 700 złotych.

Przebieg samochodu to wskaźnik, który w największej mierze świadczy o intensywności eksploatacji. Na jego podstawie da się wyliczyć ile kilometrów każdego roku pokonywało auto, a tym samym jaki może być obecny stan jego silnika czy elementów zawieszenia. Przebieg to jednak też kluczowe kryterium z punktu widzenia ubezpieczyciela. I o ile ma marginalne znaczenie podczas kupowania polisy OC, o tyle w przypadku AC ma znaczny wpływ na zaoferowaną przez firmę cenę. Towarzystwa wychodzą bowiem z prostego założenia - im wyższy przebieg, tym niższa wartość pojazdu, suma ubezpieczenia i koszt polisy.

REKLAMA

Przebieg a ubezpieczenie AC - to silna zależność!

REKLAMA

Różnice bardzo dobrze pokazuje m.in. wyliczenie specjalistów multiagencji Superpolisa - dokonali wyliczenia dla 33-kierowcy jeżdżącego 115-konnym oplem astrą z roku 2015. W sytuacji, w której zadeklarowali łączny przebieg pojazdu na 50 tysięcy kilometrów, jego wartość została określona na 33 tysiące złotych. Gdy wskazali przebieg na poziomie 230 tysięcy kilometrów, rynkowa cena spadła do 26,2 tysiąca złotych. Niższe oszacowane oznacza w naturalny sposób niższą wartość polisy. I tak różnice w cenach w poszczególnych towarzystwach wahały się między kwotą na poziomie 185 a 722 złotych.

Przebieg powoduje nie tylko obniżenie wartości polisy. Zbyt duży może nawet zadecydować o tym, że kierowca spotka się z odmową sprzedaży autocasco. To jednak przypadki raczej rzadkie. Co jeszcze ma wpływ na wartość polisy AC? Znaczenie ma wielkość zadeklarowanego rocznego przebiegu. Ubezpieczyciele wychodzą bowiem z założenia, że im więcej samochód jeździ, tym większe jest prawdopodobieństwo że może uczestniczyć w zdarzeniu drogowym. I co ciekawe, wpływ deklarowanego przebiegu rocznego nie jest wcale taki mały. Jest w stanie zwiększyć wysokość składki nawet o kilkaset złotych.

Przebieg a ubezpieczenie autocasco - uważnie szacuj kilometry!

REKLAMA

Aby pokazać różnice, najłatwiej przytoczyć wyliczenia ekspertów Superpolisy. Ci ponownie wzięli na warsztat astrę z 2015 roku i tym razem zadeklarowali, że auto ma 50 tysięcy przebiegu. Jakie wartości rocznych dystansów wskazywali? Raz było to 30 tysięcy kilometrów, a raz 10 tysięcy kilometrów. Kierowca, który wskazałby w ankiecie koniecznej do wyliczenia ceny polisy wartość wyższą, musiałby liczyć się z dopłatą wynoszącą 445 złotych w przypadku Proamy, 330 złotych w Link4 czy 205 złotych w Warcie.

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na wysokość polisy AC jest oczywiście zakres ochrony i wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. I różnice między poszczególnymi firmami, ale też poszczególnymi ofertami, bywają naprawdę spore. Specjaliści Superpolisy wyliczyli, że wcześniej wspomnianą astrę z 2015 roku można ubezpieczyć w AXA np. za 2,4 tysiąca złotych, albo w InterRisk za 3,4 tysiąca złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autocasco - a więc jak znaleźć najlepszą ofertę?

Jak zatem kupić najtańsze AC? Przy zakupie kluczowa jest weryfikacja, co i w jakiej cenie oferują różni ubezpieczyciele. Rzecz w tym, żeby już po podpisaniu umowy nie okazało się, że ubezpieczenie o podobnym lub wręcz lepszym zakresie można było kupić w innym towarzystwie w lepszej cenie. - mówi Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia. A to oznacza, że warto skorzystać z pomocy pośrednika. Jak na własną rękę porównać oferty? Właściciel auta musi albo uzyskać wyceny i zakresy ochrony od każdej z firm, albo skorzystać z pomocy internetowej porównywarki i dokładnie przeanalizować opcje dawane w ramach konkretnego ubezpieczenia AC.

Źródło: Materiały prasowe multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA