Kategorie

Samochodowy rzeczoznawca - czy ubezpieczyciel pokryje jego koszt?

Rzeczoznawca ubezpieczeniowy, wypadek
Rzeczoznawca ubezpieczeniowy, wypadek
Sąd Najwyższy orzekł niedawno, że ubezpieczyciel powinien pokryć koszt opinii rzeczoznawcy. Czy wprowadzenie tej zasady podwyższy składki ubezpieczenia OC?

Kwestia finansowania opinii rzeczoznawcy motoryzacyjnego przy pomocy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku już od dłuższego czasu wzbudzała kontrowersje. Właśnie dlatego niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego (SN) w tej sprawie stanowi dobrą wiadomość. Uchwała SN zakończyła dyskusję między zakładami ubezpieczeń, osobami poszkodowanymi i Rzecznikiem Finansowym. W jaki sposób? Orzeczenie nakazuje zwrot kosztów opinii rzeczoznawcy. Warto jednak pamiętać, że taka refundacja wynagrodzenia specjalisty nie jest bezwarunkowa.

Kiedy rzeczoznawca samochodowy zostanie opłacony przez ubezpieczyciela? Czy ten dodatkowy koszt odbije się na wysokości składek za obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców?

Rzecznik Finansowy przyczynił się do stanowiska Sądu Najwyższego

Reklama

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące refundacji kosztów opinii eksperta jest efektem wcześniejszego wniosku Rzecznika Finansowego. Rzecznik dość często występuje do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie kwestii, które powodują spory pomiędzy instytucjami finansowymi oraz ich klientami lub osobami poszkodowanymi (np. w wypadkach drogowych).

Taka praktyka jest skuteczna, ponieważ uchwały Sądu Najwyższego wydane na wniosek Rzecznika Finansowego wskazują sądom powszechnym (m.in. cywilnym) kierunek dalszego orzecznictwa” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Opinia rzeczoznawcy nie może być bezcelowa

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, uchwała Sądu Najwyższego dotycząca refundacji kosztów ekspertyzy motoryzacyjnej przez ubezpieczyciela jest korzystna dla osób materialnie poszkodowanych w wypadkach. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się treści ogłoszonej 2 września 2019 r. (sygnatura akt: III CZP 99/18).

Reklama

Na początku września bieżącego roku sędziowie SN orzekli, że: „poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania”.

Analizowana uchwała SN wskazuje, że nie tylko poszkodowani uczestnicy wypadku mają prawo do uzyskania zwrotu kosztów za opinię rzeczoznawcy. Takie samo uprawnienie mają również firmy odszkodowawcze zajmujące się skupem roszczeń komunikacyjnych oraz ich późniejszym dochodzeniem (czyli cesjonariusze roszczeń odszkodowawczych).

Kolejne ważne spostrzeżenie dotyczy celowości wykonania ekspertyzy przez rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sąd Najwyższy zastrzegł, że ubezpieczyciel nie musi zwracać kosztów opinii specjalisty, która nie była niezbędna do efektywnego dochodzenia roszczeń. Można przypuszczać, że wspomniane zastrzeżenie dokonane przez Sąd Najwyższy stanie się przyczyną kolejnych sporów pomiędzy zakładami ubezpieczeń i osobami poszkodowanymi.

Z drugiej strony sędziowie SN musieli podkreślić, że refundacja kosztów opinii eksperta motoryzacyjnego zależy od jej zasadności i celowości. Nie można bowiem narażać firm ubezpieczeniowych na zbyteczne wydatki” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Czy składki ubezpieczenia OC zostaną podwyższone?

Przedstawiciele Rzecznika Finansowego twierdzą, że wrześniowa uchwała Sądu Najwyższego skłoni zakłady ubezpieczeniowe do dokładniejszej wyceny szkód i jednocześnie zniechęci je do zaniżania świadczeń za szkody majątkowe. Ubezpieczyciele będą musieli liczyć się z faktem, że obiekcje poszkodowanej osoby mogą skutkować zatrudnieniem rzeczoznawcy i koniecznością pokrycia wynagrodzenia takiego specjalisty (z polisy OC sprawcy wypadku).

Argumentacja Rzecznika Finansowego wydaje się przekonująca. Można przypuszczać, że ubezpieczyciele wezmą pod uwagę dyscyplinujący czynnik w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia rzeczoznawcy motoryzacyjnego” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.   

Rzecznik Finansowy podkreśla również, że dostęp do łatwo refundowanej opinii rzeczoznawcy samochodowego merytorycznie pomoże poszkodowanym osobom. Zwykle nie posiadają one dużej wiedzy technicznej na temat napraw pojazdów. Typowemu kierowcy dość trudno jest więc dowieść, że wycena szkody komunikacyjnej była nieprawidłowa.

Z drugiej strony nie można jednak wykluczyć, że sami kierowcy pośrednio zapłacą za refundację opinii rzeczoznawców. Konieczność pokrywania kosztów takich ekspertyz może być dla ubezpieczycieli uzasadnieniem podwyżki składek obowiązkowych polis OC. Właśnie dlatego warto śledzić zmiany średniej składki OC w kolejnych miesiącach i porównywać ceny w różnych towarzystwach” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?