REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia
stłuczka wypadek kolizja Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgłaszanie szkody nie jest niczym skomplikowanym, ale w momencie kiedy emocje i stres biorą górę postępujemy pochopnie, zapominając o wielu istotnych kwestiach. Podpowiemy Ci w kilku prostych krokach, jak możesz zgłosić szkodę oraz o czym musisz pamiętać.

O szkodach komunikacyjnych każdy chciałby zapomnieć jak najszybciej i jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci o czym nie zapomnieć, kiedy dojdzie już do zdarzenia, a także w jaki sposób i gdzie zgłaszać zaistniałą szkodę, aby szybko uzyskać odszkodowanie.

REKLAMA

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Zanim zgłosisz szkodę

Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy stłuczki, koniecznie zbierz dane kontaktowe uczestników zdarzenia oraz  numery polis OC  aut, które brały w nim udział oraz spisz notatkę dotyczącą okoliczności zajścia. Notatka taka nie wymaga żadnego formularza może być sporządzona na zwykłej kartce papieru. Jeśli uszkodzenie jest duże lub są poszkodowani, zadzwoń po policję. Co więcej, jeśli są świadkowie, zbierz od nich dane kontaktowe, które mogą się przydać w razie ewentualnych komplikacji w trakcie ubiegania się o odszkodowanie.

Zobacz też: UFG, co to właściwie jest?

Uwaga!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktycznie każdy posiadacz komórki, ma w swoim telefonie aparat fotograficzny. W sytuacji wystąpienia szkody, dobrze jest ją od razu udokumentować, tak „na wszelki wypadek”. Ważne aby na takich zdjęciach znajdowały się uszkodzenia wszystkich pojazdów które brały udział w wypadku oraz miejsce w którym wydarzyła się stłuczka. Własna dokumentacja zdjęciowa z miejsca wypadku przesłana do ubezpieczyciela  może znacznie przyspieszyć proces  likwidacji szkody.

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Kolizja z obcokrajowcem – co zrobić?

W momencie, kiedy wypadek spowoduje obcokrajowiec również możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Przede wszystkim kierowca z zagranicy powinien okazać Ci swój dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. W przypadku szkody koniecznie spisz:

  • dane z dokumentu ubezpieczenia – numer, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, a także okres jej ważności,
  • dane osobowe,
  • numer rejestracyjny oraz markę samochodu.

Jak postępować w przypadku gdy sprawcą szkody jest pojazd zarejestrowany za granicą można dowiedzieć się ze strony PBUK (Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). 

Niezależnie kto spowoduje wypadek, dobrze jest, abyś miał ze sobą uniwersalny druk do zgłaszania szkody w języku polskim i angielskim.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

W jaki sposób zgłosić szkodę komunikacyjną?

W zależności od ubezpieczyciela, kanałów zgłaszania szkód jest klika. Należą do nich:

  • kontakt telefoniczny z konsultantem danego towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • wysłanie wiadomości e-mail na wskazany przez ubezpieczyciela adres,
  • pisemne zgłoszenie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • zgłoszenie faksem na numer znajdujący się na stronie ubezpieczyciela,
  • bezpośrednio w jednym z oddziałów ubezpieczyciela.

Jeżeli miałeś wypadek, który spowodował obcokrajowiec, koniecznie skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który wskaże Ci, z którym z polskich zakładów ubezpieczeń się skontaktować w sprawie wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: Ubezpieczenie Assistance – pytania o zakres pomocy

Kiedy zgłosić szkodę?

Zgłaszać szkodę powinno się jak najszybciej. Zwykle najszybszą drogą jest kontakt telefoniczny.

Szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu, jego części lub wyposażenia, które zostało ujęte w polisie należy zgłosić w ciągu 3 dni, natomiast kradzież samochodu do 24 godzin.

Zobacz też: Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Czego potrzebujesz do zgłoszenia szkody?

Niezależnie od tego, czy zgłaszasz szkodę przez telefon, Internet czy bezpośrednio w placówce, potrzebujesz kilku niezbędnych w procesie likwidacji szkody dokumentów i informacji:

  • w zależności od tego jaki rodzaj szkody zgłaszasz, będziesz potrzebował numeru polisy OC sprawcy lub swojej polisy AC,
  • numer rejestracyjny samochodu sprawcy / poszkodowanego,
  • data i miejsce zdarzenia,
  • dane osobowe i teleadresowe swoje i poszkodowanego,
  • okoliczności zdarzenia (druk zgłoszenia szkody).

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Co się stanie po zgłoszeniu szkody?

Następnym etapem w ramach ubiegania się o odszkodowanie są oględziny rzeczoznawcy. Po zgłoszeniu szkody skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca, aby ustalić dogodny termin i miejsce oględzin uszkodzonego samochodu.

i odszkodowanie

Rzeczoznawca przygotowuje wycenę  kosztów naprawy. Po jej ustaleniu kontaktuje się on z wybranym przez Ciebie warsztatem lub bezpośrednio z Tobą, aby ją przedstawić, po czym w zależności od rodzaju rozliczenia, na który się zdecydowałeś (gotówkowe czy bezgotówkowe) wypłacane jest odszkodowanie.

Chcesz dowiedzieć się za co przysługuje ubezpieczenie AC? Wejdź na stronę Liberty Direct.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA