| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > UFG, co to właściwie jest?

UFG, co to właściwie jest?

Miałeś wypadek, ale sprawca nie miał wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC albo nie chce przedstawić Ci ważnej polisy? Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę ogłosiło upadłość, a Ty właśnie brałeś udział w kolizji samochodowej i zastanawiasz się, kto pokryje koszty naprawy? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

O UFG powinien wiedzieć każdy kierowca, aby móc spokojnie podróżować samochodem, bez obaw, że pomimo wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zdarzyć się, że nie dostanie swojego odszkodowania.

UFG definicja

UFG to skrót od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, instytucji, której zadaniem jest m.in. regulacja roszczeń i świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników, gdy sprawca nie zawarł umowy ubezpieczenia, jest obywatelem innego kraju lub nie można go zidentyfikować. Fundusz Gwarancyjny stanowi również swoistą deskę ratunkową dla ubezpieczonych w towarzystwie ubezpieczeń, które ogłosiło upadłość.

Zobacz też: Nieuczciwy ubezpieczyciel - pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Czy sprawca wypadku miał wykupione OC?

Jesteś poszkodowany w wypadku czy kolizji samochodowej i zastanawiasz się, czy aby na pewno sprawca zdarzenia ma wykupione ubezpieczenie OC? Pewnie nawet nie wiesz, że możesz to bezpłatnie i szybko sprawdzić. UFG posiada bazę danych o wszystkich sprzedanych polisach komunikacyjnych OC, ponieważ zakłady ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania takich informacji do Funduszu. Wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej UFG, możesz  w kilka minut dostać odpowiedź, czy sprawca ma wykupione  ubezpieczenie. Aby to sprawdzić, potrzebujesz takich danych jak numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz datę zdarzenia.

System informatyczny UFG jest przydatny nie tylko dla poszkodowanych kierowców, ale również dla ubezpieczycieli, którzy często korzystają z tego rozwiązania w celu upewnienia się, czy ich klient nie ma już wykupionego OC i czy nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenie tego samego samochodu. Również internetowe kalkulatory OC i AC korzystają z baz UFG, by na bieżąco sprawdzać, czy deklarowana w formularzu kwotacyjnym szkodowość jest zgodna z prawdą (czyli danymi UFG)

Zobacz też: Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Kiedy jeszcze możesz liczyć na pomoc UFG?

Jeżeli jesteś tzw. kierowcą bezszkodowym i potrzebujesz dokumentu potwierdzającego bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, zgłoś się do Ośrodka Informacji UFG, który wystawi Ci niezbędny do uzyskania zniżek dokument.

Zaświadczenie takie jest wydawane za okres ostatnich 5 lat i zawiera informacje takie jak ilość wykupionych polis, ilość ewentualnych szkód czy wypłaconych odszkodowaniach. Niestety w zaświadczeniu wydawanym przez UFG nie będzie informacji o dotychczasowych zniżkach, ponieważ takiej ewidencji instytucja nie prowadzi ze względu na indywidualny system naliczania zniżek przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zobacz też: Nieużywany samochód, a OC

Za brak OC grożą wysokie kary

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje specjalną platformą, która umożliwia mu weryfikację wykupionych ubezpieczeń OC. Jeżeli masz przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC, musisz liczyć się z tym, że możesz dostać wysoką, bo sięgającą aż 3 tysięcy zł karę.

Masz ubezpieczenie AC, więc...

… Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci Ci odszkodowania, a przynajmniej nie całe. Odszkodowanie za powstałe szkody finansowane jest w pierwszej kolejności z ubezpieczenia dobrowolnego. Jeżeli zdarzy się, że nie wystarcza ono na pokrycie całej szkody, Fundusz wypłaca różnicę.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Aby dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia AC, wejdź na stronę LibertyDirect.pl

Czytaj także

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, stłuczka Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »