| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Przed zmianami w prawie mogło się zdarzyć, że wpadliśmy w tzw. Pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Miało to miejsce wtedy, gdy po zakupie ubezpieczonego auta nie złożyliśmy wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela, a zawarliśmy nową umowę z innym ubezpieczycielem. Drugą drogą do pułapki podwójnego ubezpieczenia było nie złożenie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC najpóźniej dzień przed końcem ochrony, a zawarliśmy umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W obu przypadkach następowała sytuacja, że posiadaliśmy dwie ważne umowy ubezpieczenia OC na jeden pojazd.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Kiedy polisa OC się nie przedłuży?

Po zmianach w prawie nie następuje automatyczne wznowienie umowy. Nowelizacja ustawy wprowadziła zapis mówiący o tym, że w przypadku przeniesienia prawa własności pojazdu umowa ubezpieczeniowa obowiązuje do końca okresu, na jaki była zawarta i nie następuje tzw. automatyczne wznowienie polisy, czyli nie musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy, gdy chcemy ubezpieczyć się w innej firmie.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kiedy polisa OC się przedłuży?

Kiedy posiadana przez nas polisa wygaśnie, a my nie wykupimy nowej w tej samej lub innej firmie, pozostaniemy bez ubezpieczenia OC. Ustawodawca przewidział za to karę w wysokości od 640 do 3200 złotych, jeśli mamy do czynienia z autem osobowym.

Nowelizacja ustawy dała właścicielom pojazdu możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, jeśli w tym samym czasie posiada on na dane auto umowę ubezpieczenia zawartą w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Właściciel jest wtedy zobowiązany do zapłacenia składki wyłącznie za czas, w którym korzystał z ochrony.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Obowiązki zakładu ubezpieczeń

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować posiadacza pojazdu o automatycznie przedłużonej umowie. Taka wznowiona polisa powinna zostać wysłana do właściciela najpóźniej 14 dni od rozpoczęcia ochrony.

Co to oznacza dla właścicieli aut?

Po tegorocznych zmianach w prawie właściciele aut nie muszą każdorazowo zgłaszać do ubezpieczyciela chęci przedłużenia polisy ubezpieczenia OC. Nie tworzą też przerw w ubezpieczeniu w przypadku, kiedy tego nie zrobimy.

Znowelizowana ustawa dała prawo wypowiedzenia automatycznie wznowionej polisy w momencie, gdy zawarliśmy umowę z innym ubezpieczycielem.

Zobacz też: Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »