reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Przed zmianami w prawie mogło się zdarzyć, że wpadliśmy w tzw. Pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Miało to miejsce wtedy, gdy po zakupie ubezpieczonego auta nie złożyliśmy wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela, a zawarliśmy nową umowę z innym ubezpieczycielem. Drugą drogą do pułapki podwójnego ubezpieczenia było nie złożenie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC najpóźniej dzień przed końcem ochrony, a zawarliśmy umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W obu przypadkach następowała sytuacja, że posiadaliśmy dwie ważne umowy ubezpieczenia OC na jeden pojazd.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Kiedy polisa OC się nie przedłuży?

Po zmianach w prawie nie następuje automatyczne wznowienie umowy. Nowelizacja ustawy wprowadziła zapis mówiący o tym, że w przypadku przeniesienia prawa własności pojazdu umowa ubezpieczeniowa obowiązuje do końca okresu, na jaki była zawarta i nie następuje tzw. automatyczne wznowienie polisy, czyli nie musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy, gdy chcemy ubezpieczyć się w innej firmie.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kiedy polisa OC się przedłuży?

Kiedy posiadana przez nas polisa wygaśnie, a my nie wykupimy nowej w tej samej lub innej firmie, pozostaniemy bez ubezpieczenia OC. Ustawodawca przewidział za to karę w wysokości od 640 do 3200 złotych, jeśli mamy do czynienia z autem osobowym.

Nowelizacja ustawy dała właścicielom pojazdu możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, jeśli w tym samym czasie posiada on na dane auto umowę ubezpieczenia zawartą w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Właściciel jest wtedy zobowiązany do zapłacenia składki wyłącznie za czas, w którym korzystał z ochrony.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Obowiązki zakładu ubezpieczeń

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować posiadacza pojazdu o automatycznie przedłużonej umowie. Taka wznowiona polisa powinna zostać wysłana do właściciela najpóźniej 14 dni od rozpoczęcia ochrony.

Co to oznacza dla właścicieli aut?

Po tegorocznych zmianach w prawie właściciele aut nie muszą każdorazowo zgłaszać do ubezpieczyciela chęci przedłużenia polisy ubezpieczenia OC. Nie tworzą też przerw w ubezpieczeniu w przypadku, kiedy tego nie zrobimy.

Znowelizowana ustawa dała prawo wypowiedzenia automatycznie wznowionej polisy w momencie, gdy zawarliśmy umowę z innym ubezpieczycielem.

Zobacz też: Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama