| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Koszty ubezpieczenia OC maleją, gdzie jest haczyk?

Koszty ubezpieczenia OC maleją, gdzie jest haczyk?

Koszty ubezpieczenia OC w 2013 r. maleją i to mimo zapowiedzi ubezpieczycieli o rychłych podwyżkach. Średnia składka OC jest obecnie o 133 zł niższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Koszty ubezpieczenia OC - sytuacja na rynku

Zgodnie z danymi KNF towarzystwa ubezpieczeniowe na ubezpieczeniu OC straciły w 2011 roku niemal pół miliarda złotych. Według Marcina Brody, eksperta ubezpieczeniowego, podwyżka cen o 30% zapewniłaby bieżącą stabilność. Uważa on, że składki powinny pójść w górę nie tylko ze względu na rosnąca wartość wypłacanych oszkodowań, “ale także z konieczności zapewnienia samochodu zastępczego w razie wypadku czy konieczność montowania oryginalnych zamienników podczas naprawy auta.”

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za zły stan drogi?

Koszty ubezpieczenia OC - składki maleją, a gdzie haczyk?

Menadżer ds. ubezpieczeń w ipolisa.pl, Katarzyna Siwiec, wyjaśnia co z obniżania składek za OC mają ubezpieczyciele: “Szybkie pozyskanie dużej ilości klientów, którym z czasem będzie można dosprzedać kolejne polisy na mieszkanie czy życie, podreperowanie przypisu w kończących się okresach rozliczeniowych oraz promocję marki. Patrząc długofalowo może to być jednak zysk wątpliwej jakości, gdyż szkodowość z tak pozyskanego portfela może szybko skonsumować przypis na konkretnym ryzyku i trzeba będzie do tego biznesu jeszcze dołożyć.”

Na podstawie kalkulacji wykonanych w porównywarce ubezpieczeń ipolisa.pl w pierwszych kwartałach ostatnich 3 lat można zauważyć, że średnia składka utrzymuje się na równym poziomie i o żadnych drastycznych podwyżkach nie ma mowy. W pierwszym kwartale 2013 roku średnia składka za OC dla wszystkich posiadaczy samochodów osobowych wynosiła 1019 zł. Dla porównania w tym samym okresie 2012 r. - 1152 zł, a w 2011 - 1089 zł.

Zobacz też: Ranking ubezpieczeń OC na polskim rynku. Które OC jest najlepsze?

Koszty ubezpieczenia OC - taniej nie dla wszystkich

Pomimo, że średnia składka za OC maleje, niektórzy kierowcy na pewno rozczarują się wyższą ceną przy zakupie polisy. Zwłaszcza Ci należący do grup podwyższonego ryzyka, czyli młodzi, niedoświadczeni kierowcy i tzw. szkodowcy. Warto jednak pamiętać, że średnia różnica między najtańszą a najdroższą polisą na rynku wynosi aż 260% - warto więc przed zakupem porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Źródło: Materiały prasowe ipolisa.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »