reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kara za brak OC 2020 r.

Kara za brak OC 2020 r.

Kierowcy, którzy przez zapominalstwo lub celowo nie wykupią polisy OC dla auta, w roku 2020 muszą się liczyć ze wzrostem kar. Te mogą sięgnąć nawet 5200 złotych!

Właściciel samochodu ma z ustawowego punktu widzenia szereg obowiązków. Jednym z ważniejszych jest wykupienie polisy OC. To za jej sprawą prowadzący nie musi się martwić o skutki finansowe np. stłuczki - koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej zostaną pokryte w ramach ubezpieczenia. OC stanowi absolutną podstawę i choć daje kierowcy ważne zabezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z drugiej strony nie jest tanim w wypełnieniu obowiązkiem. Koszt wykupienia polisy może wynosić od kilkuset do nawet 4 - 5 tysięcy złotych. Wpływ na jej wartość mają informacje dotyczące pojazdu (np. pojemność silnika) oraz kierowcy (np. historia szkód).

Kara za brak OC 2020 r. - czemu kierowcy nie kupują polis?

Młody kierowca kupujący 20-letniego Volkswagena Golfa i będący jego wyłącznym właścicielem, powinien się liczyć ze stawką OC sięgającą nawet 2400 złotych! A to kwota na tyle wysoka, że stanowi często więcej niż połowę wartości pojazdu. Potężna dysproporcja sprawia, że ominięcie obowiązku wykupienia ubezpieczenia w przypadku starych aut stanowi szczególnie mocną kuszącą wizję. Tylko czy jest ona opłacalna? Jeszcze dekadę czy dwie temu brak polisy OC wychodził na jaw przede wszystkim w sytuacji, w której kierowca został zatrzymany przez patrol policji. Dziś Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma dużo większe narzędzia. Historia pojazdów jest bowiem kontrolowana w CEPiK.

Zobacz również: Kara za brak OC w 2019 r.

Jakie są konsekwencje braku OC dla pojazdu? Pierwszą jest konieczność poniesienia kosztów związanych z odpowiedzialnością cywilną z własnej kieszeni. Oznacza to mniej więcej tyle, że sprawca wypadku będzie musiał w całości pokryć wydatki poniesione na naprawę samochodów poszkodowanych. Sumy te mogą być liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Poza tym powinien liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłacenia opłaty karnej. Wartość kary rośnie z roku na rok - jest bowiem uzależniona od najniższego wynagrodzenia w Polsce. Kolejną aktualizację Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował na rok 2020.

Kara za brak OC 2020 r. - samochody osobowe:

Ilość dni bez OC Wysokość kary za brak OC Wzrost kary za brak OC 2019:2020
do 3 dni 1040 zł 140 zł
4 - 14 dni 2600 zł 350 zł
od 15 dni 5200 zł 700 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama