| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kara za brak OC 2020 r.

Kara za brak OC 2020 r.

Kierowcy, którzy przez zapominalstwo lub celowo nie wykupią polisy OC dla auta, w roku 2020 muszą się liczyć ze wzrostem kar. Te mogą sięgnąć nawet 5200 złotych!

Właściciel samochodu ma z ustawowego punktu widzenia szereg obowiązków. Jednym z ważniejszych jest wykupienie polisy OC. To za jej sprawą prowadzący nie musi się martwić o skutki finansowe np. stłuczki - koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej zostaną pokryte w ramach ubezpieczenia. OC stanowi absolutną podstawę i choć daje kierowcy ważne zabezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z drugiej strony nie jest tanim w wypełnieniu obowiązkiem. Koszt wykupienia polisy może wynosić od kilkuset do nawet 4 - 5 tysięcy złotych. Wpływ na jej wartość mają informacje dotyczące pojazdu (np. pojemność silnika) oraz kierowcy (np. historia szkód).

Kara za brak OC 2020 r. - czemu kierowcy nie kupują polis?

Młody kierowca kupujący 20-letniego Volkswagena Golfa i będący jego wyłącznym właścicielem, powinien się liczyć ze stawką OC sięgającą nawet 2400 złotych! A to kwota na tyle wysoka, że stanowi często więcej niż połowę wartości pojazdu. Potężna dysproporcja sprawia, że ominięcie obowiązku wykupienia ubezpieczenia w przypadku starych aut stanowi szczególnie mocną kuszącą wizję. Tylko czy jest ona opłacalna? Jeszcze dekadę czy dwie temu brak polisy OC wychodził na jaw przede wszystkim w sytuacji, w której kierowca został zatrzymany przez patrol policji. Dziś Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma dużo większe narzędzia. Historia pojazdów jest bowiem kontrolowana w CEPiK.

Zobacz również: Kara za brak OC w 2019 r.

Jakie są konsekwencje braku OC dla pojazdu? Pierwszą jest konieczność poniesienia kosztów związanych z odpowiedzialnością cywilną z własnej kieszeni. Oznacza to mniej więcej tyle, że sprawca wypadku będzie musiał w całości pokryć wydatki poniesione na naprawę samochodów poszkodowanych. Sumy te mogą być liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Poza tym powinien liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłacenia opłaty karnej. Wartość kary rośnie z roku na rok - jest bowiem uzależniona od najniższego wynagrodzenia w Polsce. Kolejną aktualizację Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował na rok 2020.

Kara za brak OC 2020 r. - samochody osobowe:

Ilość dni bez OC Wysokość kary za brak OC Wzrost kary za brak OC 2019:2020
do 3 dni 1040 zł 140 zł
4 - 14 dni 2600 zł 350 zł
od 15 dni 5200 zł 700 zł

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »