REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego możemy żądać od sprawcy wypadku?

mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia
mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek drogowy może mieć wiele różnych konsekwencji, zarówno finansowych jak i zdrowotnych. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wyjaśniają, jakiej rekompensaty można domagać się od sprawcy wypadku.

REKLAMA

Wraz z upływem lat poszerza się katalog roszczeń, jakie mogą wysuwać ofiary wypadku drogowego względem ubezpieczyciela sprawcy (zapewniającego ochronę z tytułu OC). Warto choćby przypomnieć, że w marcu 2018 r. Sąd Najwyższy poprzez trzy uchwały potwierdził prawo bliskich ofiary wypadku znajdującej się w stanie terminalnym lub wegetatywnym do dodatkowego zadośćuczynienia za brak kontaktu z chorym. Już niebawem ten najważniejszy polski sąd może także wydać uchwałę wskazującą na prawo osób bliskich opiekujących się ofiarą wypadku do wynagrodzenia za sprawowaną opiekę (zastępującą usługi wynajętego opiekuna).

REKLAMA

Ze względu na mnogość możliwych powodów wypłacenia rekompensaty i systematyczne wydłużanie się ich listy wiele osób do końca nie wie, jakie dokładnie roszczenia można wysuwać wobec ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili przybliżyć i usystematyzować temat możliwych roszczeń.

Jakie świadczenia są dostępne dla poszkodowanych w wypadkach?

Tak jak już wspomnieliśmy, orzecznictwo krajowych sądów (przede wszystkim Sądu Najwyższego) wywiera duży wpływ na interpretację przepisów dotyczących świadczeń dla ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin.

Istnieją jednak pewne kategorie świadczeń za szkody majątkowe (odszkodowań) i świadczeń za szkody niemajątkowe (zadośćuczynień), których przyznanie nie wzbudza żadnych wątpliwości i nie wymaga powoływania się na wyroki innych sądów” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacji o dostępnych rodzajach świadczeń dla ofiar wypadków drogowych oraz ich bliskich osób trzeba szukać w kodeksie cywilnym. Wspomniany kodeks w artykułach 444 - 447 wymienia następujące świadczenia, które mogą być związane z wypadkiem drogowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zapłata (na żądanie poszkodowanego dokonana „z góry”) wszystkich uzasadnionych i celowych kosztów leczenia (także w ramach prywatnej służby zdrowia)
  • zwrot kosztów leczenia i pogrzebu ofiary wypadku (jest on wypłacany osobie, która poniosła wspomniane koszty)
  • zapłata za koszty przygotowania do innego zawodu dla osoby, która stała się inwalidą na wskutek wypadku
  • świadczenie na rzecz rodzin ofiar wypadku znajdujących się w stanie wegetatywnym lub terminalnym (związane z brakiem możliwości utrzymywania normalnych więzów rodzinnych)
  • świadczenie przyznawane uprawnionym osobom na miejsce alimentów, które wcześniej musiał płacić zmarły (np. na rzecz nieletnich dzieci)
  • tymczasowa renta przyznawana jeśli w dniu orzeczenia sądowego nie można jeszcze ustalić wszystkich skutków wypadku
  • zadośćuczynienie pieniężne dla członków najbliższej rodziny związane ze śmiercią ofiary wypadku
  • świadczenie kompensujące pogorszenie się warunków życia najbliższej rodziny zmarłej ofiary wypadku
  • renta wypłacana w związku z: wyższymi kosztami leczenia i rehabilitacji, całkowitą / częściową utratą zdolności do pracy i / lub ograniczeniem perspektyw zarobkowych w przyszłości
  • zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne oraz psychiczne ofiary wypadku (uwaga: takie zadośćuczynienie mogą otrzymać spadkobiercy jeśli jeszcze za życia poszkodowanego doszło do wytoczenia powództwa sądowego albo pisemnego uznania roszczenia przez ubezpieczyciela)

REKLAMA

Jak nietrudno zauważyć, powyższa lista świadczeń jest stosunkowo obszerna. Często zdarza się, że poszkodowany albo jego krewny może uzyskać przynajmniej kilka różnych świadczeń (np. rentę za utratę zdolności do pracy, zadośćuczynienie za cierpienie i zwrot kosztów leczenia)” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto nadmienić, że ofierze wypadku drogowego przysługuje dodatkowo rekompensata poniesionych szkód na mieniu. Przykładem jest chociażby podarte ubranie, uszkodzony samochód lub zniszczony rower.

Roszczenia z OC nie trzeba składać od razu po wypadku

Mnogość różnych roszczeń, których można dochodzić od ubezpieczyciela sprawia, że niektóre ofiary wypadku drogowego lub ich rodziny nie od razu wnioskują o wypłatę wszystkich dostępnych świadczeń. Czasem poszkodowany albo jego krewny dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że istnieje możliwość otrzymania większej kwoty od ubezpieczyciela.

Perspektywa wypłaty większej sumy kompensującej skutki wypadku może czasem pojawić się na skutek orzecznictwa sądów. „Aktualny przykład stanowią uchwały Sądu Najwyższego z marca 2018 roku, które sprawiły, że wiele rodzin osób pozostających na wskutek wypadku w stanie terminalnym lub wegetatywnym zaczęło domagać się dodatkowego zadośćuczynienia” - wskazuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Termin przedawnienia roszczenia to czasem nawet 20 lat

Dochodzenie roszczeń związanych z wypadkiem drogowym na pewno ułatwiają przepisy kodeksu cywilnego określające terminy przedawnienia. Wspomniane terminy wynoszą:

  • trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ubezpieczycielu odpowiedzialnym za naprawienie tej szkody oraz dziesięć lat od dnia wypadku - termin stosowany w przypadku szkód majątkowych
  • trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ubezpieczycielu odpowiedzialnym za naprawienie tej szkody - termin stosowany w przypadku szkód osobowych
  • co najmniej dwa lata od osiągnięcia pełnoletności przez małoletnią ofiarę wypadku - to dodatkowy termin dotyczący szkód osobowych

O wiele dłuższy termin przedawnienia roszczeń dotyczących wypadku (aż 20 lat od daty zdarzenia) jest brany pod uwagę, jeżeli szkody powstały na wskutek drogowego przestępstwa.

Termin przedawnienia wynoszący 20 lat będzie stosowany również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie można zidentyfikować (zobacz uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r. - sygnatura akt III CZP 50/13). W takiej sytuacji poszkodowani albo ich rodziny kierują roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA