REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku?

Ireneusz Szczęsny
Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia
Co się dzieje, gdy sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej w razie wypadku spisujemy stosowne oświadczenie bądź wzywamy Policję. Dzięki temu w sposób prosty i szybki zostanie wypłacone odszkodowanie osobie, której się ono należy. Co jednak, gdy sprawca wypadku ucieknie, zostawiając nas z rozbitym pojazdem?

W przypadku opuszczenia miejsca wypadku przez sprawcę ważne jest, aby szybko wezwać Policję i zebrać wszystkich świadków, którzy byli obecni przy zdarzeniu. Działanie to ułatwi a na pewno znacznie zwiększy prawdopodobieństwo ustalenia sprawcy. Następnym krokiem powinno być niezwłoczne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

REKLAMA

Nawet, jeśli sprawca nie zostanie zatrzymamy mamy możliwość ubiegać się o odszkodowanie. Instytucja delegowaną do tego rodzaju spraw jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Szkodę możemy również likwidować z naszego ubezpieczenia AC.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Jeśli osoba, która spowodowała kolizję lub wypadek i uciekła z miejsca zdarzenia, zostanie złapana, czeka ją nie tylko mandat. Według polskiego ustawodawstwa czyn ten jest przestępstwem, za który grozić może nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

OC a odszkodowanie bez sprawcy

W przypadku, gdy sprawca nie został odnaleziony, a my posiadaliśmy tylko ubezpieczenie OC, nasza sprawa trafia do UFG. W ciągu maksymalnie 30 dni otrzymamy  informację, czy otrzymamy odszkodowanie, czy też nie. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku braku wykrycia sprawcy UFG wypłaca tylko i wyłącznie rekompensatę za szkody osobowe, czyli takie które wpływają na stań naszego zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za naprawę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Taka zasada wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ustawodawca chciał w ten sposób uchronić ubezpieczycieli przed nadużyciami. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś przypadkowo uszkodził auto i zgłasza się z roszczeniem z tytułu kolizji z nieznanym sprawcą.

Zobacz też: Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Odszkodowanie a AC

REKLAMA

Najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną opcją dla naszej kieszeni jest posiadanie polisy AC. W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku a my mamy AC, możemy być spokojni o koszty naprawy. Tego typu polisy uwzględniają takie sytuacje. Wystarczy zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela wraz z opisem zdarzenia, dokumentacją policyjną oraz zeznaniami świadków.

Ubezpieczenie AC gwarantuje nam wypłatę odszkodowania m.in. w przypadku wyrządzenia szkody przez nieznanego sprawcę, który uciekł miejsca wypadku. Także w sytuacji, gdy osoby trzecie zniszczyły nasz samochód, np. zarysowując go.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA