| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak wypowiedzieć umowę OC?

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Umowę OC zawieramy zgodnie z literą prawa na okres 12 miesięcy (wyjątek stanowią np. auta zabytkowe). Do tego umowa ta może się automatycznie przedłużyć. Jak wypowiedzieć umowę OC?

Wielu z nas sądzi, że skoro umowa OC zawierana jest na konkretny czas, to po jej zakończeniu przestaje ona obowiązywać. W rzeczywistości jest inaczej. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno mówi, że jeśli nie wypowiemy umowy OC przed upływem okresu ważności, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Zobacz też: Szkoda całkowita: co to jest?

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w minionym roku nie uregulowaliśmy w całości składek za ubezpieczenie OC (np. zapomnieliśmy o jednej racie). Ubezpieczyciel w takim przypadku nie odnowi nam polisy. Nieświadomie możemy wtedy jeździć bez ważnego OC, co jednak nie zwalnia nas z odpowiedzialności za jego brak..

Wyjątkowy charakter OC

Przepisy regulujące OC są zbudowane tak, byśmy nie mieli przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. Takie podejście ustawodawcy wynika ze szczególnego charakteru ubezpieczenia obowiązkowego,  którego celem jest ochrona osób trzecich poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Poszkodowani zamiast dochodzić swoich roszczeń od sprawców wypadku (a może to być trudne, gdy sprawca jest niewypłacalny), zwracają się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pojazd jest ubezpieczony.

Istotne jest to, byśmy nie dopuścili do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej (przykład: nieopłacona rata powodująca nieodnowienie umowy OC przez ubezpieczyciela).
W przeciwnym razie grozi nam kara za brak ważnego OC ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak wypowiedzieć polisę OC?

By zrezygnować z usług dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej należy złożyć wypowiedzenie na piśmie. Jak wspomnieliśmy istotnym jest dostarczenie wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu ważności ubezpieczenia.

Jeszcze raz podkreślamy, że liczy się data wpływu wypowiedzenia do ubezpieczyciela. Istotna jest  też jego forma. Dokument ten musi jasno mówić kto i jaką umowę wypowiada. Pod oświadczeniem o rezygnacji z odnowienia umowy wymagany jest również własnoręczny podpis.

Zobacz też: Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Wypowiedzenie umowy OC możemy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Niektóre towarzystwa dopuszczają także inne formy jego dostarczenia –faksem bądź emailem. Pamiętajmy tylko, że faks nie zawsze dochodzi czytelny do adresata. Warto więc sprawdzić, czy nasz dokument dotarł i został odczytany. Wysyłając wypowiedzenie emailem miejmy na uwadze, że wymagany jest własnoręczny podpis. Prześlijmy skan dokumentu , dzięki czemu zostanie zachowana prawidłowa forma wypowiedzenia.

W obu przypadkach – wypowiedzenia składanego faksem lub drogą poczty elektronicznej - upewnijmy się, czy dane towarzystwo przyjmuje oświadczenie w takiej formie.

Rozwiązanie umowy OC

W kilku określonych sytuacjach możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy OC. Wszystkie przypadki wymienione są w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Chodzi m.in. o wyrejestrowanie samochodu lub utratę pojazdu potwierdzoną odpowiednimi dokumentami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »