reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG): kompendium

Jaką rolę pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy możemy otrzymać odszkodowanie od UFG? W jakich przypadkach UFG przyjmuje odpowiedzialność za szkody? Gdzie zgłosić szkodę, gdy jesteśmy poszkodowani przez samochód bez ważnego OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją nadzorującą rynek ubezpieczeń w Polsce, a członkami Funduszu są wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące usługi na terenie naszego kraju. UFG może również skontrolować czy wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, stąd najczęściej kojarzymy tę instytucję z wysokimi karami za brak OC naszego samochodu. UFG sprawdza także poprawność działań towarzystw ubezpieczeniowych nie szczędząc im wielomilionowych kar, gdy zasady określone w Kodeksie Cywilnym oraz ustawie „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK” są łamane. Oprócz kontroli Fundusz przechowuje informacje na temat wyrządzonych przez nas szkód, a także w szczególnych przypadkach zaspokaja nasze roszczenia o odszkodowanie.

Gdzie zgłosić szkodę, gdy sprawca nie ma OC?

Jeżeli sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC lub nie chce go nam okazać, w takim przypadku radzimy wezwać policję. Nie liczmy na uczciwość osoby unikającej płacenia ubezpieczenia, które służy pokryciu kosztów ochrony naszego zdrowia i życia po wypadku. Policja ma prawo uzyskać bezpośrednio od UFG dane o ubezpieczeniu sprawcy i nam je przekazać.

Zobacz też: Vademecum: ubezpieczenie OC samochodu

Taką szkodę możemy zgłosić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na terenie Polski. Gwarantuje nam to art. 108 ustawy „o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”. Czasem jednak warto poczekać jeden dzień i udać się na policję, która ma nam obowiązek wydać dane dotyczące polisy (numer polisy i nazwę zakładu ubezpieczeń), jeżeli samochód takie ubezpieczenie posiadał. Unikniemy wtedy zawirowań i opóźnień spowodowanych ewentualnym przesyłaniem dokumentacji między towarzystwami. Jeżeli jednak okaże się, że pojazd sprawcy był nieubezpieczony, zgłaszamy szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, a ten przekazuje ją do UFG.

Za jakie szkody UFG wypłaca odszkodowanie?

Ustawa gwarantuje nam wypłatę odszkodowania za szkodę na osobie lub na naszym mieniu, jeżeli samochód sprawcy nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Fundusz powinien w ciągu trzydziestu dni ustalić, czy w danym przypadku zachodzi odpowiedzialność oraz w jakiej kwocie powinien nam wypłacić odszkodowanie. Jeżeli ustalenie odpowiedzialności nie będzie możliwe w ciągu trzydziestu dni, to nasze roszczenie powinno być spełnione w ciągu czternastu dni od momentu, gdy ustalenie odpowiedzialności stało się możliwe. Odszkodowanie uzyskamy również, gdy szkodę wyrządził nam rolnik, który nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Knopp

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama