reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

O czym warto wiedzieć przez kupnem ubezpieczenia?

Przy wyborze ubezpieczenia nie należy kierować się jedynie jego ceną. Warto pomyśleć też o tym, co naprawdę kupujemy.

Zakres ubezpieczenia

Wobec zalewu ofert ubezpieczycieli wybór odpowiedniej oferty nie jest łatwy. O ile chodzi o ubezpieczenie OC, którego wykup jest obowiązkiem, każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, o wyborze przeważnie decyduje cena.

Co jednak istotne przy ubezpieczeniu OC, nie jest wcale takie oczywiste przy ubezpieczeniu AC. Tutaj nie tylko sama cena ma istotne znaczenie, ale również to, co dzięki temu ubezpieczeniu nabywamy. Należy pamiętać o tym, że nie każde ubezpieczenie jest takie samo.

Kupując ubezpieczenie AC powinniśmy kierować się nie tylko ceną, lecz również zakresem ochrony. Warunki ubezpieczenia, w tym również wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, będą zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia (o.w.u.).

Zobacz: Ogólne warunki ubezpieczenia

Ogólne warunku ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia będzie przeważnie określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia (czyli tzw. OWU). W ofercie ubezpieczycieli możemy znaleźć ubezpieczenia z bardzo wąsko zakreślonych obszarem ochrony (np. wyłącznie od kradzieży), jak również ubezpieczenia obejmujące ochroną niemalże wszystkie ryzyka (są to tzw. ubezpieczenia all risk). Co oczywiste im lepsze ubezpieczenie, tym wyższa cena, jaką trzeba będzie zapłacić.

Stąd też niezbędne jest, by przed zawarciem umowy dokładnie przeczytać OWU. Tam znajdziemy wiele informacji, które w przyszłości mogą nas uchronić przed niemiła niespodzianką.

Ogólne warunki ubezpieczenia będą zawierały szczegółowe zasady. Przykładowo w ramach ubezpieczenia może być przewidziany tzw. udział własny ubezpieczonego w ponoszeniu kosztów naprawy.

Ubezpieczony może się zobowiązać do pokrycia 20 proc. kosztów naprawy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Wyłączenia ubezpieczenia

Kolejną istotną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Należy pamiętać o tym, że zawarcie umowy ubezpieczenia AC nie oznacza, że zrzucamy ze swoich barków całe niebezpieczeństwo. W określonych sytuacjach ubezpieczyciel będzie miał prawo do wyłączenia swojej odpowiedzialności. Zakres takiego wyłączenia jest określony przeważnie w OWU.

Ubezpieczenie AC standardowo nie obejmuje szkód powstałych:

  • w pojeździe stanowiącym własność innej osoby niż wymieniona jako właściciel w dokumencie ubezpieczenia;
  • z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu oraz wszelkich innych osób upoważnionych do użytkowania pojazdu;
  • podczas kierowania pojazdem przez ubezpieczonego lub upoważnionego kierowcę w stanie po użyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych;
  • podczas kierowania pojazdem przez ubezpieczonego lub upoważnionego kierowcę nie posiadającego uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem;
  • w czasie ruchu pojazdem, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu w przypadku pojazdów podlegających rejestracji – gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie był zarejestrowany lub nie posiadał ważnego badania technicznego;
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama