| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Tak jak w każdym ubezpieczeniu, także w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest określona suma gwarancyjna, do której szkody pokrywa ubezpieczyciel. Suma ta jest jednak ustalona na wysokim poziomie.

Tak jak w każdym ubezpieczeniu, także przy ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest określona suma gwarancyjna, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności. Oznacza to, że w sytuacji wypadku ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność majątkową za szkody do wysokości sumy gwarancyjnej. Wszelkie odszkodowanie powyżej tej sumy będzie musiał wziąć na siebie sprawca.

Oczywiście wysokość sumy gwarancyjnej bardzo często wpływa na koszt ubezpieczenia. Im wyższa suma gwarancyjna, tym wyższa cena ubezpieczenia. Nie ma jednak powodów do obaw. Przepisy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach ustalają minimalną wysokość sumy gwarancyjnej na wysokim poziomie.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Zgodnie z art. 36 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach w umowach, zawieranych przez ubezpieczycieli z posiadaczami pojazdów mechanicznych, suma tak musi mieć określoną wartość. Suma gwarancyjna nie może być niższa, niż równowartość w złotych:

- w przypadku szkód na osobie - 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;

- w przypadku szkód w mieniu - 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych .

Wysokość sumy gwarancyjnej odnosi się do zdarzenia i nie zależy od liczby poszkodowanych. W przypadku ich większej liczby, odpowiedzialność zakładu wobec wszystkich poszkodowanych będzie zamykać się w granicach sumy gwarancyjnej.

Ustalenie sumy gwarancyjnej w odniesieniu do szkód na osobie na wyższym poziomie, niż w przypadku szkód na mieniu jest spowodowane tym, że szkody na osobie (inwalidztwo) mają o wiele poważniejszy wymiar społeczny, niż szkody w majątku (zniszczenie samochodu), stąd też istotniejsze jest, by były lepiej zabezpieczone.

Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ustalenie sumy gwarancyjne w euro ma ten skutek, że suma ta nie ma stałego charakteru, przy określaniu jej w polskim złotym. Zgodnie z treścią cytowanego wyżej przepisu suma gwarancyjna jest ustalana w złotych przy zastosowaniu kursu średniego, ogłaszanego przez NBP, który obowiązuje w dniu wyrządzenia szkody.

W dniu wyrządzenia szkody euro kosztowało 4 zł. To oznacza, że suma gwarancyjna w odniesieniu do szkód na osobie jest ustalona na poziomie 20 mln zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »