reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem nie tylko właściciela, lecz każdego posiadacza. Jak każdego ubezpieczenie, także to posiada sumę gwarancyjną, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie odpowiedzialny.

Posiadanie samochodu wiąże się z określonymi obowiązkami. Jednym z nich jest obowiązkowy wykup ubezpieczenia OC. Obowiązek ten wynika z art. 23 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Co istotny obowiązkowi temu podlegają nie tylko właściciele pojazdu. Sama ustawa stanowi, iż jest to ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, co oznacza, że obowiązek ten jest skierowany do każdego posiadacza pojazdu, niezależnie od tego, czy jest właścicielem. Podlegać temu obowiązkowi będą m.in. leasingobiorcy.

Ubezpieczenie OC pojazdów jest obowiązkiem nie tylko właściciela, lecz również posiadacza. To oznacza, że ubezpieczeniu podlega każdy kto posiada samochód, niezależnie od tego, czy jest właścicielem.

Zobacz: Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC

Tak jak każde ubezpieczenie, także ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma swoją sumę gwarancyjną, do której zakład ubezpieczeń jest odpowiedzialny. Przepisy ustawy o ubezpieczenia obowiązkowych ustalają minimalny pułap takiej sumy. W przypadku szkód na osobie jest to 5 mln euro, natomiast w przypadku szkód w mieniu jest to milion euro.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia może powodować, że posiadacz będzie zmuszony zapłacić karę. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują następującą procedurę w razie braku ubezpieczenia OC: jeżeli w razie zatrzymania kierowcy do kontroli okaże się, że nie posiada on przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupienie ubezpieczenia OC, otrzymuje on mandat w wysokości 50 zł.

O tym fakcie powiadamiany jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego zadaniem jest stwierdzenie, czy kierowca wykupił ubezpieczenie OC, ale po prostu nie miał przy sobie dokumentu czy też w ogóle takiego ubezpieczenia nie wykupił. W tej drugiej sytuacji, na kierowcę nakładana jest kara w wysokości równowartości 500 euro.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama