reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Od czego chroni ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od roszczeń odszkodowawczych skierowanych do nich przez osoby trzecie. OC nie obejmuje jednak szkód własnych. Aby ubezpieczyć się od własnych szkód, trzeba wykupić dobrowolne ubezpieczenie autocasco.

AC a OC

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. Różni jest również zakres ochrony. O ile ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, chroni nas przed majątkowymi skutkami naszych działań i zaniechań, w związku z którymi osoby trzecie (inni uczestnicy ruchu) nabywają roszczenia odszkodowawcze.

Innymi słowy zawierając umowę ubezpieczenia OC przenosimy na zakład ubezpieczeń ryzyko kompensowania szkód, za które ponosimy odpowiedzialność. W zakres takiego ubezpieczenia nie wchodzą jednak szkody własne.

Od takich szkód można się ubezpieczyć wykupując ubezpieczenie autocasco, które w wielkim skrócie będzie chronić nas przed majątkowymi skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży pojazdu mechanicznego, jakie mogłyby wystąpić w naszym majątku.

Zakres ochrony autocasco

Zakres naszego ubezpieczenie będzie określony Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Standardowo ubezpieczenie AC powinno chronić przed skutkami zdarzeń, wynikających, z uszkodzenia pojazdu w związku z ruchem i postojem (związanych tak ze zderzeniem z innymi uczestnikami ruchu, jak również ze zwierzętami).

Oprócz tego ubezpieczenie AC może chronić przed uszkodzeniem lub utratą pojazdu wskutek zdarzeń losowych. Chodzi tutaj o zdarzenia związane z siłami natury, jak powodzie, zatopienia, pożar, czy też majątkowe skutki zjawisk atmosferycznych (huragany, trąby powietrzne, czy też opady gradu).

W ramach ubezpieczenia AC ochroną mogą być również objęte szkody powstałe w wyniku kradzieży samochodu, jak również przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu pojazdu.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają nie tylko zakres ubezpieczenia, lecz również mogą definiować określone wyrażenia. Przykładowo mogą określać co rozumie się przez wyposażenie pojazdu, czy też włamanie.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Wyłączenia odpowiedzialności

Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, także w przypadku ubezpieczeń AC w o.w.u. będzie można znaleźć przypadki, w których ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność. Uważna lektura ogólnych warunków może dać nam pewność, co do tego, że w przypadku, gdy szkoda będzie spowodowana przez nas umyślnie lub też wskutek rażącego niedbalstwa, zakład ubezpieczeń uniknie odpowiedzialności.

Zostawienie kluczyków w stacyjce, czy też niezamknięcie samochodu będzie uznane za rażące niedbalstwo. 

Zobacz serwis: Prawo na drodze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama