reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Odszkodowanie od zarządcy drogi

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za skutki szkód będzie wiązało się z ustaleniem statusu drogi, jak również z ustaleniem zakresu obowiązków zarządcy takiej drogi. Co do zasady w przypadku dróg publicznych mamy do czynienia z czterema kategoriami dróg. Ustawa o drogach publicznych dzieli drogi na cztery rodzaje: są to drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg są:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe,
  • Zarząd Województwa – drogi wojewódzkie,
  • Zarząd Powiatu – drogi powiatowe,
  • Wójt (Burmistrz, Prezydent Miasta) – drogi gminne.

Jeżeli do zdarzenia szkodzącego doszło na drodze gminnej, odpowiedzialność cywilnoprawną będzie ponosił Wójt, Burmistrz lub Prezydenta Miasta. W przypadku dróg powiatowych odpowiedzialny będzie zarząd powiatu.

Niezależnie od tego, kto jest zarządcą drogi, obowiązki są w zasadzie identyczne. Zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych, zarządca danej drogi ma m.in. obowiązek utrzymania nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą.

Jak dochodzić odszkodowania?

Sam fakt, że doszło do określonej szkody nie oznacza od razu, że uzyskamy odszkodowanie. Aby tak się stało konieczne jest również podjęcie określonych czynności. Należy pamiętać zwłaszcza o zebraniu materiału dowodowego, z racji tego, iż w przypadku procesu to nas będzie ciążył obowiązek udowodnienia okoliczności uzasadniających roszczenie.

W związku z powyższym należy przede wszystkim udokumentować fakt zdarzenia, m.in. poprzez zrobienie zdjęć uszkodzonego pojazdu, jak również przyczyny tego stanu (np. dziury w drodze). W sytuacji wjechania w dziurę nie ma co prawda obowiązku wzywania policji, jednakże taki krok może być pomocny przy dochodzeniu odszkodowania. Z naprawą samochodu należałoby również wstrzymać się do czasu oszacowania szkody przez rzeczoznawcę.

Zarządca drogi ponosi odpowiedzialność nie tylko za nienależyty stan drogi (dziury) lecz również za prawidłowe jej oznakowanie.

Zobacz serwis: Prawo na drodze

Droga prywatna

W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że z roszczeniami do jednostek samorządu terytorialnego lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, możemy wystąpić, jeżeli do zdarzenia doszło na drodze publicznej. W przypadku dróg prywatnych roszczenia odszkodowawcze należy kierować do właściciela drogi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama