REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Piotr Mieszkowski
Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock
Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Większość firm ubezpieczeniowych ściśle określa zakres ochrony i niezależnie od tego ogranicza go dodatkowo wprowadzając katalog wyłączeń. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej to przypadki zdarzeń, za które zakład ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia (ogólnych warunków ubezpieczenia) nie odpowiada. Katalog wyłączeń zróżnicowany jest również w zależności od wariantu ubezpieczenia, który wybieramy.

REKLAMA

Do najbardziej popularnych wyłączeń należą zdarzenia do których doszło:

• w pojeździe stanowiącym własność innej osoby niż wymieniona jako właściciel w dokumencie ubezpieczenia;
• w okolicznościach innych niż podane w zgłoszeniu szkody;
• podczas kierowania pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych;
• w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia ogumienia, chyba że powstały one wskutek działania osób trzecich lub powstały jednocześnie z uszkodzeniem lub zniszczeniem innych części pojazdu, objętych ochroną ubezpieczeniową;
• w czasie ruchu pojazdem, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu w przypadku pojazdów podlegających rejestracji - gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie był zarejestrowany lub nie posiadał ważnego badania technicznego;
• podczas używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa;
• w pojazdach nielegalnie sprowadzonych na terytorium Polski.

Właściwe zabezpieczenie pojazdu

Ponadto kierowca powinien pamiętać, że odszkodowanie nie zostanie mu wypłacone, gdy doprowadził do szkody umyślnie albo nie dołożył odpowiednich starań, by swoje mienie zabezpieczyć. Samochód powinien mieć nie tylko sprawny system zabezpieczeń antywłamaniowych, ale po opuszczeniu pojazdu kierowca powinien go unieruchomić. Wszelkie sytuacje prowokujące kradzież samochodu nie podlegają wypłacie odszkodowania.

Zobacz również: Kiedy ubezpieczyciel domaga się zwrotu wypłaconego odszkodowania przy wypadku komunikacyjnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym przykładem kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu AC jest zostawianie otwartego samochodu z kluczykami w środku, dokumentami lub zostawienie auta z włączonym silnikiem.

Często też kierowcy zapominają, że ubezpieczenie AC obejmuje samochód, który ma komplet kluczyków, czyli klucz główny oraz zapasowy. W przypadku braku któregoś mamy do czynienia z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Udział własny

REKLAMA

Na rynku dosyć często są też stosowane udziały własne, które obniżają składkę za ubezpieczenie AC, ale również pomniejszają kwotę odszkodowania. Określają one sposób procentowy lub kwotowy jaką część szkody będzie musiał pokryć ubezpieczony. W OWU krajowych ubezpieczycieli możemy znaleźć między innymi zapisy określające w jaki sposób i z jakich powodów należne nam odszkodowanie ulegnie obniżeniu.

Dodatkowo zakłady ubezpieczeń wprowadzają do swoich ofert autocasco franszyzę integralną czyli brak wypłaty odszkodowania za szkody niewielkiej wartości np. określane procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia lub z ograniczeniami widełkowymi (np.: nie mniej niż 400 zł i nie więcej niż 1000 zł) lub np. franszyzy mieszanej – procentowo-kwotowej zapisanej np. - 1% wartości pojazdu nie mniej niż 600 zł.

Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Szkoda całkowita

Ubezpieczeni często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest szkoda całkowita. Pojęcie szkody całkowitej zazwyczaj rozumiane jest jako przejęcie pojazdu przez ubezpieczyciela i wypłatę kwoty umożliwiającej poszkodowanemu zakup takiego samego, nowego pojazdu.

Tymczasem w przypadku szkód z umów ubezpieczenia AC – szkoda uznawana jest za całkowitą, jeżeli koszt naprawy pojazdu przekroczy 70% jego wartości sprzed zdarzenia. Ponadto, w zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia – jest to wartość rynkowa lub gwarantowana suma ubezpieczenia określana podczas zawierania umowy ubezpieczenia.

Umowa nie tylko na piśmie

REKLAMA

Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu nie jest konieczne podpisywanie jakichkolwiek dokumentów bądź opłacenie składki, a umowę taką można zawrzeć ustnie – np. przez telefon po prostu potwierdzając zgodę na zakup ubezpieczenia.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, kierowcy powinni więc pamiętać, że zawsze należy uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) ze szczególnym naciskiem na zakres ubezpieczenia, obowiązki ubezpieczonego i wszelkie wyłączenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA