reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy.

Nie mamy jednak w tej sytuacji do czynienia z przedłużeniem kończącej się umowy, ale z samoistnym zawarciem nowej. Aby nie doszło do sytuacji automatycznego odnowienia umowy ubezpieczenia, ubezpieczający powinien najpóźniej na dzień przed upływem okresu ubezpieczenia skutecznie i na piśmie powiadomić ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy. Zobowiązany jest on również do zawarcia nowej umowy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, na podstawie której okres ochrony ubezpieczeniowej będzie się rozpoczynał najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności wskazanej w starej umowie.

Zobacz także: Kupując samochód nabywasz polisę

Jeśli dojdzie do automatycznego odnowienia umowy i równocześnie ubezpieczający zawrze nową umowę ubezpieczeniową, jest on wówczas objęty podwójnym ubezpieczeniem i jest zobowiązany do zapłacenia składki w obu towarzystwach ubezpieczeniowych. Zawarcie kolejnej umowy ubezpieczeniowej z formalnego punktu widzenia nie dotyczy już ubezpieczenia obowiązkowego, ponieważ warunek zawarcia obowiązkowej umowy został spełniony przy zawieraniu wcześniej obowiązującej umowy. W takiej sytuacji nie obowiązują stron wskazane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych specyficzne metody rozwiązania umowy ubezpieczenia OC, a sposób rozwiązania umowy jest uzależniony jedynie od woli stron, które mają całkowitą swobodę w decydowaniu o zakończeniu łączącego je stosunku prawnego.

Zobacz także: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Niestety nie ma żadnych prawnych instrumentów, które mogłyby w obronie interesów ubezpieczającego zmusić zakład ubezpieczeń do rozwiązania z nim umowy ubezpieczeniowej w przypadku podwójnego bądź wielokrotnego ubezpieczenia, a jedynie zgodnie z art. 812 § 4 KC ubezpieczającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w okresie 30 dni lub gdy jest przedsiębiorcą w okresie 7 dni od dnia zawarcia. Możliwe jest to dzięki temu, iż taka umowa dotyczy wówczas ubezpieczenia dobrowolnego, a spełnienie obowiązku ubezpieczenia nastąpiło poprzez zawarcie pierwotnej umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy. Fot. Fotolia
Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama