reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów podróży pracownika, będącego członkiem organizacji związkowej, w celu uczestnictwa na posiedzeniach, konferencjach bądź spotkaniach związanych z pełnieniem funkcji związkowej nie jest korzystne podatkowo, gdyż nie pozwala na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), za koszty uzyskania przychodu mogą być uznane tylko te wydatki, które mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródeł przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zakup biletu bądź zwrot kwoty przejazdu pracownika na różnego rodzaju spotkania organizowane w ramach związku zawodowego, którego jest on działaczem, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Wprawdzie wydatek ten nie został wyłączony przez ustawodawcę z kosztów podatkowych, niemniej jednak nie spełnia on kryteriów celowości, wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, a ponadto nie wykazuje związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wydanej 20.04.2015 r. (znak ILPB3/4510-1-26/15-2/JG).

Zobacz też: Zakaz konkurencji w branży transportowej a podatek VAT

Pokrycie kosztów podróży pracownika, będącego działaczem związkowym, w związku z jego udziałem w spotkaniach związkowych stanowi przysporzenie majątkowe i wiąże się z koniecznością rozliczenia się z podatku dochodowego. Zwrócić należy uwagę, iż zasadniczo przychodu pracownika z tego tytułu nie można zakwalifikować do przychodu ze stosunku pracy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF) rozróżnia uzyskiwane przez podatnika przychody z uwagi na poszczególne ich źródła, wyodrębniając m.in. przychody ze stosunku pracy oraz oraz stosunków pokrewnych, przychody z działalności wykonywanej osobiście, jak również przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 ustawy o PDOF). Podkreślić należy, że przysporzenie uzyskiwane w omawianym przypadku nie ma swego źródła w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14.04.2015 r. (znak ILPB1/4511-1-104/15-2/AN) „Wszelkie świadczenia Spółki na rzecz członków organizacji związkowych poniesione tylko i wyłącznie w związku z pełnieniem przez te osoby funkcji związkowych, nie mogą być kwalifikowane jako świadczenia spełnione na rzecz pracowników.”. Otrzymywanie przez pracowników świadczeń, wynikających z uczestnictwa w organizacjach związkowych należy zatem zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, określonych w art. 20 ust. 1 ustawy o PDOF.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych.
Konsekwencje podatkowe finansowania dojazdów pracownika na posiedzenia oraz spotkania związane z działalnością związków zawodowych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama