Kategorie

Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?

Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?
Jakie elementy musi zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki?
Jakie dane powinien zawierać paragon dokumentujący wpłatę zaliczki? Czy konieczne jest oznaczenie, że paragon dokumentuje zaliczkę, oraz wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty?

Przepisy nie określają szczególnej treści dla paragonów dokumentujących otrzymane zaliczki. W związku z tym uznaje się, że tego rodzaju paragony powinny zawierać standardową treść określoną przepisami § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (w tym nazwę towarów lub usług, których dotyczy zaliczka). Paragony te mogą ponadto zawierać dodatkowe elementy, takie jak informację, że zo­stały wystawione w związku z otrzymaniem zaliczki, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Zasady wystawiania (w tym treść) paragonów określają przepisy rozporządzenia w sprawie kas reje­strujących. Wynika z nich obowiązek wystawiania paragonów dokumentujących zaliczki. Jak bowiem stanowi § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia, otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należ­ności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.

Niestety, przywołany § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących jest jedynym przepisem do­tyczącym wystawiania paragonów (dalej nazywanych paragonami zaliczkowymi) w związku z otrzymywa­niem zaliczek. Nie ma przepisów określających szczególną treść paragonów wystawianych w takich przy­padkach. Dlatego uznać należy, że paragony wystawiane w związku z otrzymywaniem zaliczek muszą zawierać standardową treść określoną przepisami § 8 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Ponad­to mogą (lecz nie muszą, gdyż nie ma przepisów określających taki obowiązek) zawierać dodatkowe infor­macje, takie jak oznaczenie, że dokumentują zaliczkę, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

Zobacz też: Czy można złożyć informację VAT-26 bez bezpiecznego podpisu elektronicznego?

Podatnik ma obowiązek zaewidencjonować na kasie fiskalnej otrzymaną zaliczkę. Musi to zrobić w chwili jej otrzymania.

Podkreślić przy tym należy, że na paragonach zaliczkowych nie należy zastępować nazwy towaru lub usługi określeniem „zaliczka", „zaliczka w stawce ...%" lub podobnym, ani numerem wystawionej również faktury zaliczkowej. Aktualna w tym zakresie pozostaje interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbo­wej w Katowicach z 18 czerwca 2010 r. (sygn. IBPP4/443-497/10/EJ), w której czytamy, że:

(...) w sytuacji prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności MF gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dowodem dokumentującym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny, a nie faktura zaliczkowa lub umowa zawarta z klientem. Dokument ten, jak wskazano powyżej, powinien zawierać nazwę usługi jednoznacznie ją identyfikującą. Natomiast umiesz­czenie w treści paragonu numeru faktury lub zamówienia, bez sformułowania, jakiego towaru i usługi dotyczy, nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołany prze­pis § 5 ust. 1 pkt 6rozporządzenia [obecnie wymogów określonych przepisami § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących - przyp. red.]. Tym samym nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż zgodny z obowiązującymi przepisami jest paragon fiskalny zawierający tylko sformułowanie treści „zaliczka w stawce...%" oraz nr wystawionej do paragonu faktury.

Reasumując - paragony zaliczkowe mogą zawierać tylko standardowe dane wymagane dla paragonów fiskalnych. Mogą więc być pozbawione danych wskazujących, że są wystawiane w związku z otrzyma­niem zaliczki. Ze względów profilaktycznych warto jednak - o ile pozwalają na to względy techniczne - na paragonach zaliczkowych umieszczać dodatkowe elementy, takie jak informację, że wystawiane są w związku z otrzymaniem zaliczki, czy wskazanie kwoty pozostałej do zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA: § 3 ust. 2 oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.