reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Zasady odliczania VAT przy zmianie wykorzystywania pojazdów oraz zmianie przepisów - przykłady

Zasady odliczania VAT przy zmianie wykorzystywania pojazdów oraz zmianie przepisów - przykłady

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych i wydatków z nimi związanych mogą być niezrozumiałe. Przedstawiamy zatem na przykładach jak je prawidłowo interpretować.

Zasady odliczania VAT przy zmianie wykorzystywania pojazdów oraz zmianie przepisów

Prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z po­jazdem samochodowym (zakup towaru lub usługi) w przypadku:

  • merytorycznej zmiany przepisów od dnia 1 kwietnia 2014 r. oraz
  • zmiany przeznaczenia wykorzystywania pojazdu

należy oceniać, co do zasady, w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

Zobacz też: Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym

Zmiana przepisów

Przykład 1

Podatnik dokonał zakupu paliwa w dniu 28 marca 2014 r., natomiast faktu­ra dokumentująca ten zakup została wystawiona w dniu 7 kwietnia 2014 r. i w tym samym dniu podatnik ją też otrzymał Według przepisów obo­wiązujących do dnia 31 marca 2014 r. podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa (paliwo zakupił do samochodu osobowego). Od dnia 1 kwietnia 2014 r. przedmiotowy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że obowiązek podatkowy u sprzedawcy paliwa powstał w dniu 28 marca 2014 r. (czynność dokonana w dniu 28 marca 2014 r.), pra­wo do odliczenia należy oceniać według stanu prawnego obowiązującego w tym miesiącu. Podatnik nie ma zatem prawa do odliczenia podatku od zakupu paliwa, niezależnie od tego kiedy otrzymał fakturę z tego tytułu.

Przykład 2

Podatnik użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu. Podat­nikowi z tego tytułu przysługiwało prawo do odliczenia 60% podatku (nie wię­cej niż 6000 zł). Samochód jest wykorzystywany do celów „mieszanych". Na ratę leasingową należną za miesiąc marzec 2014 r. podatnik otrzymał fakturę w dniu 7 kwietnia 2014 r,, wystawioną w dniu 5 kwietnia 2014 r. U sprzedawcy obowiązek podatkowy powstaje w dniu 5 kwietnia 2014 r., zatem prawo do od­liczenia należy oceniać według stanu prawnego obowiązującego w tym mie­siącu. W opisanej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia podatku w wyso­kości 50% (bez limitu kwotowego).

Zmiana przeznaczenia

Przykład 1

Podatnik posiada samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej. W dniu 14 lipca 2014 r. składa aktualizację złożonej informacji, wskazując, że zmiana sposobu wykorzystywania samochodu do celów „mieszanych" następuje z dniem 15 lipca 2014 r.

  1. Podatnik dokonał zakupu opon w dniu 10 lipca 2014 r., natomiast fakturę otrzymał w dniu 7 sierpnia 2014 r. - obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w dniu 10 lipca 2014 r., w konsekwencji podatnik zachowa prawo do odliczenia 100% podatku z tego tytułu.

  2. Podatnik dokonał zakupu opon w dniu 20 lipca 2014 r,, fakturę otrzymał w dniu 26 lipca 2014 r. - obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstał w dniu 20 lipca 2014 r,, podatnik może dokonać odliczenia w wysokości 50% podatku.

Przykład 2

Podatnik „posiada" w leasingu operacyjnym samochód osobo­wy, który wykorzystuje wyłącznie do działalności gospodarczej.

W dniu 14 lipca 2014 r. składa aktualizację złożonej informacji, wskazując, że zmiana sposobu wykorzystania samochodu do celów „mieszanych" następuje z dniem 15 lipca 2014 r. Podatnik za leasing tego samocho­du w miesiącu lipcu otrzymał fakturę wystawioną przez leasingodawcę w dniu 10 lipca 2014 r. dopiero w dniu 28 lipca 2014 r. Podatnik w tej szczególnej sytuacji (nabycie usługi „ciągłej") dokonuje odli­czenia z tej faktury w sposób proporcjonalny - za okres do 14 lipca 2014 r. odlicza 100% podatku, za pozostały okres odpowiednio 50% podatku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama