reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym

Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym

Informację podatkową dotyczą auta służbowego należy do Urzędy Skarbowego. Jeśli jednak podatnik poda nieprawdziwy rodzaj przeznaczenia pojazdu dla osiągnięcia korzyści finansowych, to grozi mu dotkliwa kara.

Konsekwencje złożenia informacji zawierającej nieprawdziwe dane

Jeśli organ podatkowy stwierdzi w trakcie czynności sprawdzających lub kon­trolnych użytek prywatny pojazdu, który miał służyć od 1 kwietnia 2014 r. (data poniesienia pierwszego wydatku) wyłącznie działalności gospodarczej, w sy­tuacji gdy nie została zgłoszona w stosownym terminie zmiana przeznaczenia tego pojazdu (potwierdzona obiektywnymi okolicznościami), to fakt ten będzie skutkować uznaniem złożonej informacji za niezgodną ze stanem rzeczywistym. W konsekwencji oznacza to utratę pełnego prawa do odliczenia wszystkich wy­datków poniesionych od dnia 1 kwietnia 2014 r., związanych z tym pojazdem.

Zobacz też: Konsekwencje niezłożenia informacji podatkowej na temat auta służbowego

Podatnik nabył samochód w dniu 2 kwietnia 2014 r. Informacja została zło­żona w dniu 2 kwietnia 2014 r. Podatnik ponosił wydatki na zakup pali­wa w dniu 5 kwietnia 2014 r., zakup opon w dniu 17 maja 2014 r. oraz usługę serwisową w dniu 12 lipca 2014 r. Podatnik odliczył 100°%o podatku od wszystkich poniesionych wydatków. Organ podatkowy w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 10 września 2014 r. stwierdził, że podatnik używał tego samochodu do celów prywatnych (dojazdy z domu do firmy i z powrotem) w dniach 11-14 sierp­nia 2014 r. W związku z zaistniałą sytuacją należy uznać, że złożona przez podat­nika informacja jest nierzetelna - nie została wyeliminowana możliwość użytku prywatnego i samochód był w ten sposób używany, nie została również w odpo­wiednim czasie zgłoszona zmiana przeznaczenia wykorzystywania tego samo­chodu. Bez znaczenia pozostaje fakt, że użytek prywatny pojazdu został ziden­tyfikowany dopiero w sierpniu 2014 r. Podatnik traci prawo do 100% odliczenia podatku od wszystkich wydatków poniesionych od dnia 2 kwietnia 2014 r. i jest zobowiązany do skorygowania dokonanego odliczenia. Będzie również podlegał stosownej karze na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.

Jakie grożą kary podatnikowi?

Kary za niewywiązywanie się lub nienależyte wywiązywanie się z obowiązku złożenia informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej

Jeżeli podatnik:

  1. nie składa informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie do działalno­ści gospodarczej VAT-26 albo

  2. składa taką informację po terminie, lub

  3. składa informację nieprawdziwą

i dokonuje odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towa­rów i usług (czyli stosuje pełne odliczenie podatku), podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama