Kategorie

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Termin złożenia informacji VAT-26 Fot. Fotolia
Termin złożenia informacji VAT-26 Fot. Fotolia
Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Termin złożenia informacji VAT-26

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy. 2 maja 2014 r. bank dokonał w imieniu po­datnika zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 kwietnia 2014 r., podatnik poniósł pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabył paliwo do niego). Informację VAT-26 podatnik złożył 2 maja 2014 r. Czy może on odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

Reklama

Biorąc pod uwagę stanowisko Ministerstwa Finansów przedstawione w wyjaśnieniach MF z 1 kwiet­nia 2014 r., podatnik złożył informację VAT-26 po terminie (powinien ją złożyć najpóźniej 30 kwietnia 2014 r., czyli w ciągu 7 dni, licząc od dnia nabycia samochodu). Skoro podatnik złożył ją 2 maja 2014 r., to dopiero od tego dnia mógł zacząć odliczać pełny VAT od wydatków dotyczących tego samochodu.

W konsekwencji podatnik mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej na­bycie samochodu oraz nie mógł odliczyć VAT naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

Zobacz też: Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, oznacza to, że termin złożenia infor­macji VAT-26 przez podatnika upłynął 30 kwietnia 2014 r., tj. 7. dnia, licząc od dnia nabycia samochodu. Oznacza to, że informacja VAT-26 została złożona przez podatnika po terminie, a więc dopiero od dnia złożenia tej informacji (czyli w tym przypadku od 2 maja 2014 r.) uznaje się, że nabyty samochód jest wy­korzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Oznacza to, że:

 • podatnik może odliczyć tylko 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie samochodu,
 • podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwiet­nia 2014 r.

Jeżeli przyjąć stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów, należy uznać, że podatnik utracił definitywnie możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa w dniu 24 kwietnia 2014 r.

W przypadku faktury dokumentującej nabycie samochodu podatnik będzie mógł odzyskać prawo do od­liczenia VAT naliczonego. W tym celu musi dokonać korekty odliczenia na zasadach określonych w art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. A zatem naruszenie terminu do złożenia informacji VAT-26 spowoduje w takim przypadku utratę możliwości odliczenia tylko niewielkiej części z faktury dokumentującej nabycie samochodu.

PRZYKŁAD

23 kwietnia 2014 r. podatnik nabył samochód osobowy za 73 000 zł netto + 16 790 zł VAT. Informację VAT-26 dotyczącą tego samochodu złożył dopiero 2 maja 2014 r., a więc z naruszeniem 7-dniowego ter­minu jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. mógł odliczyć tylko 8395 zł podatku (16 790 zł * 50%). Większość (59/60, tj. ułamek odpowiadający pozostałym miesią­com 60-miesięcznego okresu korekty) drugiej połowy podatku z faktury nabycia (czyli 8255 zł; 8395 zł * 59/60 = 8255,08 zł, po zaokrągleniu do pełnych złotych 8255 zł) podatnik będzie jednak w takiej sytuacji mógł odliczyć w drodze korekty w ramach deklaracji VAT-7 za maj 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312\

Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Reklama

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w czerwcu 2014 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wydany) w lipcu 2014 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

VAT-26 należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z po­jazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem poniósł Pan w kwietniu, wpła­cając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki. Składając VAT-26 po terminie traci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie określonym w ust. 12 uznaje się, że pojazd samochodowy jest wyko­rzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

1 kwietnia 2014 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 8 kwietnia włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po termi­nie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po zło­żeniu informacji VAT-26 podatnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej od­liczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, MF że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej do­piero od dnia jej złożenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zobowiązany do dokonania korekty wszyst­kich dokonanych odliczeń.

Uwaga!

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złago­dzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworzeniem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm.

Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.