reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Duże firmy mają w swojej flocie wiele pojazdów. Czy do prawidłowej ewidencji kosztów ich eksploatacji wymagany jest wpis z numerem rejestracyjnym danego pojazdu na fakturze?

Numer rejestracyjny firmowego auta na fakturze VAT?

Pytanie dotyczy firmy przewozowej, która posiada samochody osobowe i autobusy. Samochody osobowe są wykorzystywane również do celów prywatnych. Jak od 1 kwietnia 2014 r. powinny być oznaczane faktury dokumentujące zakupy usług myjni, części itp.? Czy na fakturach tych powinny się znajdować numery rejestracyjne pojazdów?

Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie określają szczególnych zasad dokumentowania za­kupów dotyczących pojazdów samochodowych. Z przepisów nie wynika zatem obowiązek umieszczania numerów rejestracyjnych pojazdów na fakturach dokumentujących usługi naprawy, konserwacji oraz za­kup towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Podatnicy mogą jednak w celach dowodowych zwracać się do sprzedawców o umieszczanie na fakturach numeru rejestracyj­nego pojazdu, którego dotyczą (brak obowiązku umieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturach nie oznacza bowiem zakazu takiego postępowania).

Zobacz też: Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Przepisy te między innymi ograniczają do 50% kwo­tę podatku naliczonego w przypadku wydatków dotyczących usług naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (z wyjątkiem przypadków gdy wydatki te dotyczą pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń, np. autobusów) - art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Wprowadzeniu nowych przepisów nie towarzyszyło określenie zasad dokumentowania zakupów dotyczą­cych pojazdów samochodowych, w przypadku których kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50%. A zatem nie jest konieczne oznaczanie w szczególny sposób faktur dokumentujących takie zakupy.

W szczególności od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie przewidują obowiązku umieszczania numeru reje­stracyjnego ani na fakturach dokumentujących usługi naprawy lub konserwacji pojazdów samochodo­wych, ani na fakturach dokumentujących inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Jest to sytuacja podobna jak w przypadku faktur dokumentujących dostawy paliwa wlewanego do baku pojazdów samochodowych (od 1 stycznia 2013 r. nie ma obowiązku wskazywania na takich fak­turach numeru rejestracyjnego pojazdu, do którego jest tankowane paliwo).

reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama