reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Duże firmy mają w swojej flocie wiele pojazdów. Czy do prawidłowej ewidencji kosztów ich eksploatacji wymagany jest wpis z numerem rejestracyjnym danego pojazdu na fakturze?

Numer rejestracyjny firmowego auta na fakturze VAT?

Pytanie dotyczy firmy przewozowej, która posiada samochody osobowe i autobusy. Samochody osobowe są wykorzystywane również do celów prywatnych. Jak od 1 kwietnia 2014 r. powinny być oznaczane faktury dokumentujące zakupy usług myjni, części itp.? Czy na fakturach tych powinny się znajdować numery rejestracyjne pojazdów?

Obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie określają szczególnych zasad dokumentowania za­kupów dotyczących pojazdów samochodowych. Z przepisów nie wynika zatem obowiązek umieszczania numerów rejestracyjnych pojazdów na fakturach dokumentujących usługi naprawy, konserwacji oraz za­kup towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Podatnicy mogą jednak w celach dowodowych zwracać się do sprzedawców o umieszczanie na fakturach numeru rejestracyj­nego pojazdu, którego dotyczą (brak obowiązku umieszczenia numeru rejestracyjnego na fakturach nie oznacza bowiem zakazu takiego postępowania).

Zobacz też: Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające ograniczenia w odliczaniu podatku od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Przepisy te między innymi ograniczają do 50% kwo­tę podatku naliczonego w przypadku wydatków dotyczących usług naprawy lub konserwacji pojazdów samochodowych oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (z wyjątkiem przypadków gdy wydatki te dotyczą pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń, np. autobusów) - art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

Wprowadzeniu nowych przepisów nie towarzyszyło określenie zasad dokumentowania zakupów dotyczą­cych pojazdów samochodowych, w przypadku których kwota podatku naliczonego jest ograniczona do 50%. A zatem nie jest konieczne oznaczanie w szczególny sposób faktur dokumentujących takie zakupy.

W szczególności od 1 kwietnia 2014 r. przepisy nie przewidują obowiązku umieszczania numeru reje­stracyjnego ani na fakturach dokumentujących usługi naprawy lub konserwacji pojazdów samochodo­wych, ani na fakturach dokumentujących inne towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Jest to sytuacja podobna jak w przypadku faktur dokumentujących dostawy paliwa wlewanego do baku pojazdów samochodowych (od 1 stycznia 2013 r. nie ma obowiązku wskazywania na takich fak­turach numeru rejestracyjnego pojazdu, do którego jest tankowane paliwo).

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama