reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Odliczanie podatku VAT od wózków widłowych

Odliczanie podatku VAT od wózków widłowych

Wśród pojazdów wykorzystywanych w firmie znajdują się bardzo często także wózki widłowe. Czy w myśl nowych przepisów z kwietnia 2014 roku można odliczać od nich VAT w pełnym wymiarze?

W magazynie mamy kilka wózków widłowych. Czy po zmianach możemy nadal odliczać 100% VAT od zakupu paliwa do nich?

Tak, nadal mogą Państwo odliczać od paliwa do wózków widłowych 100% VAT. Nie trzeba w tym przy­padku spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Nowe zasady odliczeń dotyczą pojazdów samochodowych w rozumieniu przepisów o ruchu dro­gowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Pojazdami samochodowymi są pojazdy silnikowe, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.

Pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Oznacza to, że gdy według ustawy o ruchu drogowym nie jest to pojazd samochodowy, nie sto­sujemy ograniczeń w odliczeniu VAT. Wózki widłowe - według ustawy Prawo o ruchu drogowym - są zaliczane do pojazdów wolnobieżnych. Tym samym, nie można ich zaliczyć według obowiązującej klasyfikacji do pojazdów samochodowych.

Wózek widłowy jest środkiem transportu przeznaczonym konstrukcyjnie do przenoszenia ładunków w obrębie zakładów pracy. PKWiU klasyfikuje wózki widłowe w grupowaniu „urządzenia dźwigowe i chwy- tarki" - w kategorii „wózki widłowe, pozostałe wozy i wózki transportu wewnętrznego PKWiU 28.22.15". Jest to odrębna kategoria, obok samochodów.

Wózki widłowe nie są więc zaliczane do samochodów osobowych ani do pojazdów samochodowych poruszających się po drogach. Oznacza to, że ograniczenia w prawie do odliczania VAT od paliwa nie mają do nich zastosowania.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odliczanie podatku VAT: wózek widłowy
Odliczanie podatku VAT: wózek widłowy

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama