Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online?
Fotolia
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu online? Jest kilka rzeczy, o których kierowca powinien wiedzieć zanim weźmie się za internetowe zgłoszenie.

Podatek od kupna samochodu: co musisz wiedzieć?

  • wynosi 2 proc. wartości rynkowej - rynkowej, a nie wpisanej na umowie,
  • na jego opłacenie jest 14 dni od daty zakupu,
  • podatek PCC opłaca kupujący,
  • podatek od kupna samochodu nie obowiązuje gdy:
    • zakup odbywa się w oparciu o fakturę,
    • pojazd pochodzi z zagranicy i nie był wcześniej rejestrowany w Polsce,
    • auto ma wartość mniejszą niż 1000 zł,
    • zostało kupione przez osobę niepełnosprawną.

Powyższe punkty przedstawiają najważniejsze informacje dotyczące tego, na czym polega i w jakich przypadkach konieczne jest zapłacenie podatku po zakupie pojazdu mechanicznego. Jak zaplacić podatek od auta? O tym opowiemy w dalszej części tego materiału.

Zobacz również: Przerejestrowanie samochodu online. Jak to działa?

Podatek od kupna samochodu online: jakie dane trzeba podać?

Podatek od kupna samochodu można zgłosić online. Wystarczy wypełnić elektroniczna wersję deklaracji PCC-3, a następnie przesłać ją na adres skrzynki podawczej konkretnego urzędu skarbowego. Pismo zawierające wspomnianą deklarację PCC zawsze przesyła się z nagłówkiem adresowanym do naczelnika urzędu skarbowego. Kolejnym etapem jest opłacenie samego podatku. W sytuacji, w której płatnikiem ma być np. firma, proces musi być zrealizowany z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego - ale o tym szerzej za chwilę.

Jak zapłacić PCC-3 przez Internet bez podpisu kwalifikowanego?

Możliwość złożenia deklaracji PCC-3 przez Internet bez podpisu kwalifikowanego mają tylko osoby fizyczne. Aby deklaracja została przyjęta przez system, konieczne jest wskazanie w deklaracji następujących danych identyfikacyjnych:

  • identyfikator NIP lub PESEL,
  • pierwsze imię,
  • nazwisko,
  • data urodzenia,
  • autoryzacja kwotą przychodu wskazaną w zeznaniu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje albo wartość „0” (zero).

Zobacz również: Auto z zagranicy: ile kosztuje rejestracja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od kupna samochodu: online gorzej w przypadku firmy

Pozostałe podmioty - poza osobami fizycznymi - również mają możliwość dokonania zgłoszenia podatku PCC online. W ich przypadku do dostarczenia dokumentu za pomocą skrzynki podawczej do urzędu skarbowego konieczne jest jednak jego autoryzowanie za pomocą podpisu kwalifikowanego. Bez tego dokument nie zostanie przyjęty w urzędzie skarbowym, a więc de facto kupujący zostanie uznany za podmiot, który nie złożył deklaracji PCC.

Na jakie kontro wpłacić podatek PCC-3?

Na jakie konto wpłacić podatek pcc-3? Podatek PCC po zakupie samochodu wpłaca się na konto urzędu skarbowego, w którym dokonuje się zgłoszenia transakcji. Numery rachunków są dostępne na stronach konkretnych instytucji. W przypadku przelewu dokonywanego np. z konta bankowego, należy wybrać właściwy typ przelewu (na ogół nazywa się to przelew podatkowy) - system bankowy powinien automatycznie wskazać numer rachunku. 

PCC-3: jak opisać przelew?

Nie ma czegoś takiego jak "PCC-3 przelew wzór". Podczas opisywania przelewu za podatek PCC kluczowych jest kilka kwestii. Opłata skarbowa za samochód online powinna zawierać takie dane, jak:

  • wskazanie organu podatkowego - np. Urząd Skarbowy w Toruniu,
  • określenie kwoty,
  • nazwa i adres podatnika,
  • numer identyfikacyjny: NIP lub PESEL,
  • typ identyfikatora: PESEL to P, NIP to N,
  • symbol formularza: PCC-3.

Zobacz również: Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • polak
    2023-02-06 07:12:49
    cena rynkowa to cena zakupu a nie coś innego. Po za tym US stosuje jakieś średnie z gazety. Już kilka razy wygrywałem spory z US w tej kwestii.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To nie primaaprilisowy żart. Te historie z rynku moto są prawdziwe!

Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej  – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe. 

Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.