reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy można odliczać cały VAT od samochodów z kratką wziętych w leasing?

Czy można odliczać cały VAT od samochodów z kratką wziętych w leasing?

Tak, o ile umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2011 r., nie było żadnych zmian umowy po tej dacie, a umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym najpóźniej 31 stycznia 2011 r. Organy podatkowe dodają jeszcze warunek uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej (czynszu inicjalnego) w 2010 roku.

W latach 2011-2012 można odliczać tylko część VAT naliczonego (60% kwoty VAT, nie więcej jednak niż 6.000 zł) przy zakupie lub w ratach leasingowych samochodów z kratką. To pogorszenie sytuacji podatników, bo do końca roku 2010 r. można było odliczać cały VAT.

Ograniczenia te nie dotyczą samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz niektórych innych samochodów. Przy zakupie takich samochodów można odliczyć cały VAT, a także VAT od paliwa do nich.

Niezmienna pozostaje sytuacja w tym zakresie samochodów osobowych. Nadal odliczyć można tylko 60% VAT, nie więcej niż 6.000 zł. Podatku VAT od paliwa do takich samochodów odliczyć nie można.

Nowych ograniczeń co odliczania VAT nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień 31 grudnia 2010 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy i do których nie miał zastosowania art. 86 ust. 7 ustawy o VAT.

Zobacz również: Faktura VAT od A do Z

Chodzi tu o samochody z kratką – posiadających świadectwo homologacji i dopuszczalną ładowność powyżej 500 kg.

Jednak aby skorzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów wziętych w leasing trzeba było:
- zawrzeć umowę leasingu przed 1 stycznia 2011 r.
- po tej dacie nie wprowadzać zmian do umowy,
- uiścić opłatę wstępną jeszcze w 2010 r.
- zarejestrować umowę we właściwym (dla siedziby podatnika) urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Nawet spełnienie wszystkich tych wymagań nie pozwala jednak odliczać VAT z faktur za paliwo do takich samochodów.

Zobacz również: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Natomiast w przypadku samochodów wziętych w leasing w 2011 roku mają zastosowanie wyżej opisane ograniczenia w odliczaniu VAT.

Nowe, ograniczone zasady odliczania podatku VAT dotyczą również usług leasingu i in. umów o podobnym charakterze. Odliczyć można tylko 60 % VAT naliczonego od czynszu – raty - lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Jednak odliczenie dotyczące jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

samochody z kratką a odliczenie VAT. Fot. Newspress
samochody z kratką a odliczenie VAT. Fot. Newspress

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama