| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Trzeba wypełnić w tym celu wniosek VAT-24 (używane auta) albo informację VAT-23 (nowe samochody) i złożyć do urzędu skarbowego. Uzyskanie zaświadczenia VAT-25 kosztuje 160 zł opłaty skarbowej.

Zdaniem Ministra Finansów weryfikowanie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych przez podmioty sprowadzające nowe pojazdy z innych państw członkowskich UE, jest uzasadnione prawem unijnym, a w szczególności wynika z dyrektywy z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE, ze zm.).

Zobacz również: Jak odliczać VAT od samochodów z kratką?

W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu.

Z uwagi na wspólnotową definicję nowego środka transportu, która obejmuje np. pojazdy kilkuletnie, ale z bardzo małym przebiegiem, istnieje konieczność weryfikowania, czy sprowadzony konkretny pojazd jest pojazdem, w stosunku do którego w Polsce powinien być rozliczony VAT.

Zobacz również: Międzynarodowe prawo jazdy

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która sprowadziła na terytorium Polski pojazd spełniający kryteria uznania go za nowy środek transportu (art. 2 pkt 10 ustawy o VAT), w związku z tą czynnością jest zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług.

Dlatego, zdaniem Ministra Finansów, nie jest zasadne dopuszczenie możliwości przyjmowania od ww. osób oświadczeń o nieprowadzeniu działalności gospodarczej zamiast ww. zaświadczeń na druku VAT-25 wydanych przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu. Fot. Skoda
W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu. Fot. Skoda

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »