reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Trzeba wypełnić w tym celu wniosek VAT-24 (używane auta) albo informację VAT-23 (nowe samochody) i złożyć do urzędu skarbowego. Uzyskanie zaświadczenia VAT-25 kosztuje 160 zł opłaty skarbowej.

Zdaniem Ministra Finansów weryfikowanie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych przez podmioty sprowadzające nowe pojazdy z innych państw członkowskich UE, jest uzasadnione prawem unijnym, a w szczególności wynika z dyrektywy z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2006/112/WE, ze zm.).

Zobacz również: Jak odliczać VAT od samochodów z kratką?

W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu.

Z uwagi na wspólnotową definicję nowego środka transportu, która obejmuje np. pojazdy kilkuletnie, ale z bardzo małym przebiegiem, istnieje konieczność weryfikowania, czy sprowadzony konkretny pojazd jest pojazdem, w stosunku do którego w Polsce powinien być rozliczony VAT.

Zobacz również: Międzynarodowe prawo jazdy

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która sprowadziła na terytorium Polski pojazd spełniający kryteria uznania go za nowy środek transportu (art. 2 pkt 10 ustawy o VAT), w związku z tą czynnością jest zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług.

Dlatego, zdaniem Ministra Finansów, nie jest zasadne dopuszczenie możliwości przyjmowania od ww. osób oświadczeń o nieprowadzeniu działalności gospodarczej zamiast ww. zaświadczeń na druku VAT-25 wydanych przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Jak uzyskać zaświadczenie VAT-25

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu. Fot. Skoda
W przypadku nowego środka transportu VAT powinien być rozliczany w państwie członkowskim przeznaczenia bez względu, jaki jest status podatkowy nabywcy takiego pojazdu. Fot. Skoda

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama