| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu

Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu

Kredyt, leasing, najem długoterminowy – z całą pewnością istnieje kilka sposobów na pozyskanie firmowego auta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też należy wcześniej przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Jako, że zakup nowego auta wiąże się ze niemałymi kosztami, warto skorzystać z alternatywnych opcji. Czy rzeczywiście warto wybrać taką formę finansowania samochodu?

Wynajem długoterminowy – czy to ma sens? Dla kogo jest tego typu forma pozyskania samochodu?

Wynajem długoterminowy z całą pewnością sprawdzi się w przypadku finansowania zakupu pojazdu dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemem ograniczonego budżetu. Dzięki temu mogą wyposażyć swoją flotę w pojazdy o różnym przeznaczeniu i rodzaju. Jeśli więc nie mamy wystarczającej ilości środków na zakup firmowego samochodu osobowego, ciężarowego czy też VAN’a i jednocześnie nie możemy pozwolić sobie na wzięcie kredytu, to z całą pewnością warto skorzystać z takiego rozwiązania. Nie ma tutaj znaczenia to, czy flota samochodowa ma składać się z kilku pojazdów czy też z jednego. Dzierżawić można jedno auta i to przy stosunkowo niewielkich kosztach. Gdy umowa się skończy, pojazd wraca zwykle do firmy wynajmującej, chociaż możliwe jest wykupienie go. Nie zawsze jednak będzie się to opłacać.

Zobacz też: Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Podpisując umowę, możemy liczyć na oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją auta, wliczyć koszty ubezpieczenia i assistance, a czasami także koszty paliwa. Z kolei rozłożenie płatności na stałe miesięczne raty pozwala lepiej rozplanować budżet. Najem długoterminowy wiąże się też z mniejszą ilością faktur i znacznie mniej skomplikowaną księgowością. Nie ma tutaj konieczności kupowania auta na własność w zawrotnej cenie, a jednocześnie przedsiębiorca może utrzymać ciągłość finansową. Jest to więc warta rozważenia tańsza wersja leasingu.

Zobacz też: Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Full service leasing

Wynajem długoterminowy jest formą pozyskania samochodu skierowaną także dla małych, jak i średnich firm. Przedsiębiorcy nie dotyczy opłata wstępna, rata balonowa czy opcja wykupu. Płaci wyłącznie za utratę wartości samochodu w czasie jego eksploatowania. Co więcej, już na początku zostaje określony maksymalny limit kilometrów, które przedsiębiorca będzie mógł przejechać w okresie wynajmu. Pamiętać należy o tym, że po przekroczeniu wyznaczonej granicy, czekają na nas niemałe dopłaty. Do tego dochodzi jeszcze marża firmy leasingowej i opłata serwisowa. Korzystne jest to, że większość kosztów eksploatacyjnych zostaje przeniesiona na usługodawcę. Do jego obowiązków należy dbanie o stan techniczny pojazdu, kwestia ubezpieczenia, likwidacji uszkodzeń, wymiany ogumienia czy podstawienie auta zastępczego.

Przedsiębiorcy decydujący się na wynajem długoterminowy, mogą liczyć na pełną mobilność i brak problemów ze starymi pojazdami. Na wysokość raty wpływa kilka czynników typu marka i model auta, wyposażenie, okres wynajmu i przebieg pojazdu. Nie bez znaczenia są tutaj także obsługa techniczna, ubezpieczenie, opłata administracyjna, wymiana opon, samochód zastępczy, obsługa kart paliwowych czy też assistance.

Podsumowanie zalet wynajmu długoterminowego

  • brak opłaty wstępnej
  • brak konieczności wykupu auta po zakończeniu umowy
  • nienaruszanie zdolności kredytowej
  • assistance i likwidacja szkód na koszt firmy wynajmującej
  • stałe koszty utrzymania floty samochodowej
  • możliwość nieodpłatnego otrzymania samochodu zastępczego, gdy zajdzie taka potrzeba
  • brak potrzeby zajmowania się serwisem czy obsługą auta

Źródło: Materiały firmy CLS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »