| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Kiedy i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego? Okazuje się, że może to być dobry sposób na sfinansowanie „zakupu” samochodu dla przedsiębiorców nie dysponujących wolnymi środkami na taki cel.

Większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą będzie prędzej czy później zmuszona do zainwestowania w pojazdy o różnym przeznaczeniu i rodzaju. Samochód osobowy, ciężarowy w celu przewożenia towarów czy też VAN dla zatrudnionego w firmie przedstawiciela handlowego. Pojawia się jednak pytanie – skąd wziąć niezbędną na sfinansowanie zakupu sumę pieniędzy?

Przecież nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje wystarczającą ilością wolnych środków czy może pozwolić sobie na kredyt. Godną polecenia alternatywą jest wynajem długoterminowy. Kiedy i dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Zobacz też: Jakie są konsekwencje, gdy leasingowane auto zostanie skradzione?

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Gdy mówimy o flocie samochodowej, to nie mamy na myśli przynajmniej pięciu samochodów, gdyż tym mianem określa się już pierwszy pojazd. W celu skorzystania z najmu długoterminowego nie ma konieczności kupowania kilku samochodów naraz. Wynajem jest obecnie coraz popularniejszą formą zakupu pojazdów przez polskich przedsiębiorców. Polega to na dzierżawieniu interesującego nas auta i to przy niedużych kosztach. Po upłynięciu terminu umowy, samochód zazwyczaj wraca do firmy wynajmującej, jednakże jest możliwość jego wykupu, choć nie zawsze jest to opłacalne. Podczas podpisywania umowy określany jest szacowany przebieg, co pozwala sprecyzować koszty związane z eksploatacją pojazdu. Chodzi tutaj także o wymianę zużytych części, zakup nowych opon czy przeglądów okresowych. Można liczyć także na wliczone koszty ubezpieczenia, assistance i auto zastępcze, a czasami nawet koszty paliwa. Co więcej, możliwe jest rozłożenie płatności na stałe miesięczne raty, co ułatwia rozplanowanie firmowego budżetu z dużym wyprzedzeniem. Zaletą tej formy finansowania jest także znacznie uproszczona księgowość i mniej faktur.

Zobacz też: Czy nowa firma ma szansę na leasing?

Najemca nie musi przejmować się kwestiami administracyjnymi pojazdów, gdyż to nie jego obowiązkiem jest zapewnienie mu w pełni sprawnego samochodu. Jeśli najemca stwierdzi, że przekazany mu pojazd ma wady, to ma prawo zażądać od wynajmującego ich nieodpłatnego usunięcia. Dotyczy to zarówno wad mechanicznych, jak i prawnych. Wynajem długoterminowy aut to z pewnością korzystna opcja dla osób niemających pełnej kwoty na zakup własnego pojazdu i jednocześnie niechcących się niepotrzebnie zadłużać. Jest to też alternatywa dla zakupu auta na własność i tańsza wersja leasingu oraz ciekawa opcja dla wypożyczalni czy dla osób liczących na utrzymanie ciągłości finansowej.

Zobacz też: Konsekwencje przedwczesnego podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przy umowie leasingu

Czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy? Jakie wiążą się z tym korzyści?

Czas trwania najmu strony umowy mogą określić w dowolny sposób. W przypadku najmu długoterminowego obejmuje zazwyczaj okres kilkumiesięczny lub kilkuletni. Przedsiębiorcy najmujący pojazdy mają prawo zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że była prowadzona ewidencja przebiegu samochodu. Nie jest to obowiązkowe jednak w przypadku samochodów ciężarowych. Co więcej, stworzenie floty poprzez najem pojazdów wiąże się z możliwością zapłacenia mniejszego podatku od towarów i usług. Wynajem długoterminowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, ale także małe firmy mogą korzystać z tej formy finansowania. Najczęściej decydują się na takie rozwiązanie firmy transportowe i przedsiębiorstwa zatrudniające wielu przedstawicieli handlowych. Korzystne dla najemcy jest także to, że usługa ta związana jest z pokrywaniem kosztów ewentualnych napraw, serwisowaniem, wymianą ogumienia, podstawieniem auta zastępczego, udostępnieniem urządzeń monitorujących typu GPS czy też systemów kontroli zużycia paliwa. Możemy liczyć także na szeroki wybór różnej klasy samochodów, czyli dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Materiały firmy CLS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »