reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Leasing samochodu

Leasing samochodu

Leasing samochodu to popularna w ostatnich latach alternatywa wobec kupna pojazdu na kredyt. Na czym polega i co warto wiedzieć o leasingu samochodu.

Czym jest leasing?

Umowa leasingu została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Zawierając taką umowę finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorca) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

W rzeczywistości oznacza to, iż przedsiębiorstwo, zajmujące się działalnością leasingową nabywa w swoim imieniu daną rzecz, w naszym przypadku samochód, po czym przekazuje ją do używania podmiotowi (osobie fizycznej, spółce), z którym zawarł umowę leasingu, do używania. W zamian otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, zwane ratami leasingowymi.

Zobacz: Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Czy leasing jest opłacalny?

Leasing stanowi alternatywę dla tych, których nie stać na kredyt, jak również dla tych, dla których kredyt samochodowy nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Nabycie samochodu w leasingu to często oszczędność. Z racji prowadzonej działalności firmy leasingowe dysponują u sprzedawców samochodów większymi rabatami. Dzięki temu sam pojazd będzie tańszy. Dzięki temu firmy leasingowe są w stanie zaoferować potencjalnym leasingobiorcą lepsze warunki. Najczęściej zawarcie umowy leasingowej wiąże się z mniejszymi formalnościami, niż wzięcie kredytu na zakup samochodu.

W ramach leasingu niekiedy będziemy mogli liczyć także na usługi dodatkowe takie, jak rozmaite pakiety ubezpieczeniowe (serwisowanie, samochód zastępczy). Może się to jednak wiązać z dodatkowymi opłatami.

Specyfika leasingu

Należy jednak pamiętać, iż leasing jest jednak specyficznym rozwiązaniem i różni się od tradycyjnego nabycia samochodu. Przede wszystkim przy leasingu nie stajemy się właścicielem samochodu. Pozostaje nim nadal firma leasingowa. Przejście własności na klienta jest możliwe dopiero po upływie czasu, na jaki zawarta została umowa i tylko wtedy, gdy strony w umowie zawarły klauzulę wykupu przedmiotu leasingu.

Przy umowie leasingu właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa. To oznacza, że korzystający z samochodu będzie musiał się liczyć z pewnymi ograniczeniami, np. z zakazem używania samochodu przez osoby trzecie.

Zobacz serwis: Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama