| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Po co nam umowa najmu samochodu?

Po co nam umowa najmu samochodu?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania, natomiast najemca zobowiązuje się w zamian płacić umówiony czynsz. Kiedy i komu opłąca się najmować flotę samochodową?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.

Zobacz serwis: Umowy najmu

Czynsz sam może być określony zarówno w pieniądzu jak i świadczeniach innego rodzaju.

Tym samym zawierając umowę najmu najemca uzyskuje dostęp do określonego przedmiotu, w tym przypadku samochodu, za co jednak musi płacić określone wynagrodzenie. Wynajmujący daje najemcy dostęp do przedmiotu najmu, pozwala używać go w sposób zgodny z wynikającym z treści umowy, czy też właściwości i przeznaczenia rzeczy.

Najmowanie samochodu może być bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo przedsiębiorca może potrzebować pojazdu tylko na pewien okres, bez konieczności kupowania na własność. W takiej sytuacji najem jest najlepszym rozwiązaniem.

Przedsiębiorca zawarł umowę, zgodnie z którym zobowiązał się świadczyć usługę przewozu pracowników firmy w pewne miejsce. Nie dysponuje jednak odpowiednim autokarem, więc zawarł umowę najmu autokaru na okres tygodnia.

W takiej sytuacji przedsiębiorca dysponuje samochodem. Musi jednak pamiętać o używaniu go w sposób zgodny z tym, jaki uzgodnił z wynajmującym. Tym samym zakres korzystania z samochodu będzie dużo mniejszy, niżby to było w przypadku kupna samochodu, czy też leasingu.

Zobacz serwis: Leasing

Umowa najmu może również pełnić takie same funkcje, jak leasing, zwłaszcza gdy umowa zostanie zawarta na długi okres. W odróżnieniu od leasingu w umowie najmu długoterminowego nie będzie jednak opcji zakupu.

Zobacz serwis: Kupna auta

Równie istotnym elementem umowy najmu jest fakt, że czynsz może być określony zarówno w pieniądzu, jak też w innych świadczeniach. Oznacza to, że wynajem samochodu wcale nie musi wiązać się koniecznością wyasygnowania określonej sumy. Może mieć to olbrzymie znaczenie dla przedsiębiorców, których nie stać na płacenie czynszu.

Równie dobrze strony mogą się umówić, że najemca będzie płacił czynsz w postaci świadczenia usług, zamiast zapłaty pieniędzy.

Najemca i wynajmujący umówią się, że w ramach czynszu najemca będzie świadczył wynajmującego usługi przewozu przez dwa dni w tygodniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »