| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Obowiązki wynajmującego samochód

Obowiązki wynajmującego samochód

Zawarcie umowy najmu samochodu rodzi obowiązki tak po stronie najemcy, jak też wynajmującego. Głównym jest wydanie rzeczy w stanie przydatnym do omówionego użytku.

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Zobacz: Najem samochodu - piszemy umowę

Głównym obowiązkiem wynajmującego jest wydanie rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku, a także utrzymanie jej w takim stanie przez czas trwania najmu. Będzie to oznaczać, że w przypadku wynajmu samochodów na wynajmującym będzie spoczywał obowiązek utrzymania samochodu w takim stanie, by nadawał się do użytku przez najemcę.

Wynajmującego nie będą jedynie obciążały drobne naprawy, których dokonywanie jest obowiązkiem najemcy.

Obowiązkiem wynajmującego jest utrzymanie samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.

Jak już zostało to powiedziane wcześniej, na wynajmującym ciąży obowiązek nie tylko wydania sprawnego przedmiotu najmu (samochodu) ale utrzymanie go w tym stanie przez cały czas trwania umowy. Obowiązek ten obejmuje m.in. wymianę uszkodzonych oraz zniszczonych części składowych.

Wymiana zepsutej chłodnicy będzie obowiązkiem wynajmującego.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Jeżeli w umowie najmu nie został określony termin wydania najętego samochodu, wynajmujący jest zobowiązany uczynić to na żądanie najemcy. Zwłoka w wydaniu przedmiotu najmu narażać będzie go na odpowiedzialność za szkody najemcy, powstałe z tego powodu.

Umowa najmu może zawierać termin, w którym nastąpi wydanie:

Wynajmujący wyda przedmiot najmu w terminie 3 dni od daty zawarcia niniejszej umowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »