| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Skutki zaistnienia wad wynajętego samochodu

Obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. W przeciwnym razie najemca może żądać obniżenia czynszu albo nawet wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

W części pierwszej stwierdziliśmy, iż obowiązek wydania i utrzymania najętego samochodu w stanie zdatnym do umówionego użytku jest podstawowym obowiązkiem wynajmującego. Takie ujęcie oznacza, że na wynajmującym będzie ciążyć obowiązek dokonywania napraw, poza drobnymi których dokonuje sam najemca.

Zgodnie z art. 664 Kodeksu cywilnego jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Z kolei jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Najemca może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia w sytuacji, gdy rzecz miała wady uniemożliwiające używanie już w chwili wydania towaru. Tak samo może zachować się najemca w przypadku, gdy wynajmujący nie usunął wad.

Zobacz: Gdy najemca nie płaci czynszu

Wypowiedzenie umowy może co do zasady nastąpić w dowolnej formie. Należy jednak w tej mierze zwrócić uwagę na treść umowy. Jeżeli w jej treści strony zastrzegły formę szczególną pod rygorem nieważności, wtedy wypowiedzenie powinno nastąpić właśnie w tej formie.

Wobec nieusunięcia przez wynajmującego wad uniemożliwiających, najemca wypowiedział umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia. Dokonał jednak tego ustnie, gdy tymczasem umowa przewidywała na tę okoliczność formę pisemną pod rygorem nieważności. W takiej sytuacji wypowiedzenie nie rodzi skutków prawnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »