reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne > Małe tablice: przegląd będzie problemem?

Małe tablice: przegląd będzie problemem?

Małe tablice: przeglądy będą weryfikować czy kierowca słusznie je założył. A w razie wykrycia błędów, diagnosta nie przedłuży ważności badania!

Małe tablice rejestracyjne: dla kogo?

Kierowcy samochodów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych lun Japonii przez lata borykali się z dość poważnym problemem. Otóż stosowane w Polsce tablice rejestracyjne były zbyt duże dla ich aut - nie mieściły się w punktach technicznych do montażu przygotowanych przez producentów. W roku 2018 ustawodawca postanowił zatem wyjść w ich kierunku i wprowadził małe tablice rejestracyjne. Dość szybko okazało się jednak, że te spodobały się nie tylko fanom motoryzacji z USA, ale i... domorosłym tunerom. Proceder zakładania małych tablic rejestracyjnych został jednak ukrócony już 4 grudnia 2020 roku.

Małe tablice rejestracyjne: przepisy

4 grudnia 2020 roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Tzw. pakiet deregulacyjny wprowadził dwa nowe obostrzenia dotyczące małych tablic rejestracyjnych.

Zabrania się:

  • 3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone;
  • 3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej;

Badanie techniczne a małe tablice rejestracyjne

Nowelizacja przepisów oznacza mniej więcej tyle, że samochód dedykowany rynkowi europejskiemu i posiadający miejsce na dużą tablicę rejestracyjną nie może być wyposażony w małą. Powód? Nie spełnia warunków technicznych. A to prowadzi do jednego wniosku - samochód nie przejdzie corocznego badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Jak przywrócić samochód do sprawności? Właściciel nie będzie miał wyjścia - zostanie zmuszony do wymiany tablic rejestracyjnych na duże w wydziale komunikacji.

Konsekwencje związane z montażem nieprawidłowych tablic mogą spotkać kierowcę także w czasie kontroli drogowej. Wtedy funkcjonariusze odbiorą mu dowód rejestracyjny pojazdu.

Małe tablice rejestracyjne: kary podczas przeglądu?

Pomijając nieprzedłużenie ważności badania technicznego, kierowca nie poniesie większych konsekwencji w przypadku nieuprawnionego montażu w pojeździe małych tablic rejestracyjnych. To jednak jeszcze nie oznacza, że nie czekają go koszty. Bo do pozytywnego wyniku badania będzie musiał zmienić tablice. A to oznacza wydatek na poziomie 147,50 zł (za duże tablice, nalepki homologacyjne i dowód rejestracyjny).

Warto pamiętać, że właściciel pojazdu z małymi tablicami rejestracyjnymi założonymi bez podstawy może otrzymać mandat od policji. Ten będzie wynosił od 20 do 500 złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małe tablice przegląd
Małe tablice przegląd

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama