Kategorie

Jakie są skutki zastawu rejestrowego na samochodzie?

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Fot. Fotolia
Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Jakie są skutki zastawu rejestrowego dla dłużnika?

 Sprzedaż samochodu obciążonego zastawem rejestrowym, nie ma co do zasady wpływu na sam zastaw rejestrowy (podobnie jak w przypadku hipoteki).

Spłata zobowiązania

W przypadku spłaty zobowiązania – zastaw rejestrowy wygasa, nadal jednak figuruje zarówno w dowodzie rejestracyjnym jak w rejestrze zastawów. Ich usunięcie wymaga posiadania pisemnego oświadczenia wydanego przez wierzyciela – np. dokumentu z pieczęcią banku.

Wykreślenie zastawu z rejestru kosztuje 50 zł .

Zobacz również: Jak wykreślić zastaw z rejestru?

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą

Nie uregulowanie zobowiązania, zazwyczaj pociąga za sobą działania wierzyciela, zmierzające do ściągnięcia należności. Wiąże się to z postępowaniem sądowym, oraz egzekucją komorniczą. W przypadku zastawu rejestrowego, dopuszczalna jest „droga na skróty”.

Zobacz również: Jaki jest powód podatku ekologicznego?

Przejęcie na własność

Jeśli umowa zastawnicza tak stanowi, w przypadku nie uregulowania wierzytelności w terminie własność przedmiotu zastawu (np. samochodu) przechodzi na wierzyciela. W sytuacji, w której dłużnik nie będzie chciał wydać samochodu, wierzyciel może domagać się przed sądem jego wydania. (rei vindicatio). Jeżeli wierzyciel chce skorzystać z takiego uprawnienia musi pisemnie wezwać dłużnika do zapłaty, uprzedzając go o konsekwencjach. W ciągu 7 dni od otrzymania wezwanie, dłużnik może uregulować należność, lub złożyć do sądu powództwo o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje (np. została spłacona).

 Jeśli otrzymasz takie pismo – natychmiast skontaktuj się z wierzycielem i wyjaśnij wątpliwości. Termin na wytoczenie powództwa jest niezwykle krótki.

Po upływie terminu wierzyciel (np. bank) składa oświadczenie o przejęciu przedmiotu na własność. Może nim wówczas swobodnie dysponować (tak jakby samochód odkupił).

 Wartość samochodu szacuje się na dzień przejęcia. Jeśli więc jego wartość spadła na tyle, że nie wystarcza na spłatę długu, dłużnik musi dopłacić pozostałą kwotę.

Jeśli wartość samochodu przekracza kwotę długu – były wierzyciel ma 14 dni na zwrot nadpłaty.

Zobacz również: Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania auto sprowadzonego z zagranicy?

Licytacja

Drugim uproszczonym sposobem „zaspokojenia” wierzyciela jest publiczna licytacja.

Jeśli umowa tak stanowi, przedmiot zastawu (samochód) może zostać sprzedany na publicznej licytacji przeprowadzanej przez :

 • Notariusza
 • Komornika.

W przypadku udanej licytacji, w pierwszej kolejności pieniądze ze sprzedaży otrzymuje wierzyciel. Jeśli wartość przybicia przekracza dług, ma 14 dni na zwrócenie nadpłaty dłużnikowi. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, wierzyciel musi pisemnie powiadomić o chęci wykorzystania uprawnienia, a dłużnik ma prawo odwołać się do sądu.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...