| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Jakie są skutki zastawu rejestrowego na samochodzie?

Jakie są skutki zastawu rejestrowego na samochodzie?

Ustanowienie zastawu rejestrowego na samochodzie jest bardzo popularną metodą zabezpieczania wierzytelności (np. kredytów, pożyczek). Jakie są skutki zastawu rejestrowego dla dłużnika?

 Sprzedaż samochodu obciążonego zastawem rejestrowym, nie ma co do zasady wpływu na sam zastaw rejestrowy (podobnie jak w przypadku hipoteki).

W przypadku spłaty zobowiązania – zastaw rejestrowy wygasa, nadal jednak figuruje zarówno w dowodzie rejestracyjnym jak w rejestrze zastawów. Ich usunięcie wymaga posiadania pisemnego oświadczenia wydanego przez wierzyciela – np. dokumentu z pieczęcią banku.

Wykreślenie zastawu z rejestru kosztuje 50 zł .

Zobacz również: Jak wykreślić zastaw z rejestru?

Nie uregulowanie zobowiązania, zazwyczaj pociąga za sobą działania wierzyciela, zmierzające do ściągnięcia należności. Wiąże się to z postępowaniem sądowym, oraz egzekucją komorniczą. W przypadku zastawu rejestrowego, dopuszczalna jest „droga na skróty”.

Zobacz również: Jaki jest powód podatku ekologicznego?

Jeśli umowa zastawnicza tak stanowi, w przypadku nie uregulowania wierzytelności w terminie własność przedmiotu zastawu (np. samochodu) przechodzi na wierzyciela. W sytuacji, w której dłużnik nie będzie chciał wydać samochodu, wierzyciel może domagać się przed sądem jego wydania. (rei vindicatio). Jeżeli wierzyciel chce skorzystać z takiego uprawnienia musi pisemnie wezwać dłużnika do zapłaty, uprzedzając go o konsekwencjach. W ciągu 7 dni od otrzymania wezwanie, dłużnik może uregulować należność, lub złożyć do sądu powództwo o ustalenie, że wierzytelność nie istnieje (np. została spłacona).

 Jeśli otrzymasz takie pismo – natychmiast skontaktuj się z wierzycielem i wyjaśnij wątpliwości. Termin na wytoczenie powództwa jest niezwykle krótki.

Po upływie terminu wierzyciel (np. bank) składa oświadczenie o przejęciu przedmiotu na własność. Może nim wówczas swobodnie dysponować (tak jakby samochód odkupił).

 Wartość samochodu szacuje się na dzień przejęcia. Jeśli więc jego wartość spadła na tyle, że nie wystarcza na spłatę długu, dłużnik musi dopłacić pozostałą kwotę.

Jeśli wartość samochodu przekracza kwotę długu – były wierzyciel ma 14 dni na zwrot nadpłaty.

Zobacz również: Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania auto sprowadzonego z zagranicy?

Drugim uproszczonym sposobem „zaspokojenia” wierzyciela jest publiczna licytacja.

Jeśli umowa tak stanowi, przedmiot zastawu (samochód) może zostać sprzedany na publicznej licytacji przeprowadzanej przez :

  • Notariusza
  • Komornika.

W przypadku udanej licytacji, w pierwszej kolejności pieniądze ze sprzedaży otrzymuje wierzyciel. Jeśli wartość przybicia przekracza dług, ma 14 dni na zwrócenie nadpłaty dłużnikowi. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, wierzyciel musi pisemnie powiadomić o chęci wykorzystania uprawnienia, a dłużnik ma prawo odwołać się do sądu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »