reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jak je wprowadzić?

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jak je wprowadzić?

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym, czyli dziś opowiemy o tym jak prawidłowo modyfikować dane zawarte w dokumentach pojazdu.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym: współwłaściciel, modyfikacje techniczne, LPG

Wniosek o zmiany w dowodzie rejestracyjnym wypełnia się wtedy, gdy dochodzi do dopisania lub wypisania współwłaściciela, a także modyfikacji danych technicznych pojazdu. Poprzez modyfikację danych technicznych rozumie się korektę informacji odnoszących się do masy auta, obciążeń poszczególnych osi, pojemności silnika oraz np. montażu układu zasilania LPG. 

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym - wymagane dokumenty:

  • wypełniony wniosek na druku urzędowym,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • dowody własności nowych podzespołów (części numerowanych) - nie dotyczy zmiany np. danych współwłaściciela,
  • oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi - nie dotyczy zmiany np. danych współwłaściciela,
  • zaświadczenie z aktualnego przeglądu technicznego pojazdu,
  • potwierdzenie polisy OC.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym a COVID. Czyli jak złożyć wniosek?

Koronawirus ograniczył kierowcom dostęp do wydziałów komunikacji. Ci aby udać się na wizytę w celu np. zgłoszenia zmian w dowodzie rejestracyjnym, muszą umówić się na wizytę. Termin oczekiwania? Ten zależy od miasta - w skrajnym przypadku może jednak wynosić nawet 3 tygodnie. Czy da się go obejść? Jak najbardziej. Wystarczy że kierowca wypełni wniosek, dołączy konieczne dokumenty i całość wrzuci do urny w urzędzie. Urzędnicy po tygodniu powinni zaprosić kierowcę na wizytę w wydziale komunikacji - wtedy w terminie krótszym niż 3 tygodnie.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest droga. Nowy dokument wraz z opłatą ewidencyjną kosztuje 54,5 złotego. Do kwoty ewentualnie doliczyć trzeba jeszcze 19 złotych (wraz z opłatą ewidencyjną) - czyli sumę konieczną do opłacenia wydania pozwolenia czasowego. Pozwolenie czasowe nie jest jednak obligatoryjne i nie dotyczy każdego przypadku.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym online

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym online są jak najbardziej możliwe. Kierowca może za pośrednictwem elektronicznych skrzynek podawczych złożyć wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której nastąpiła zmiana stanu faktycznego pojazdu. Do wniosku należy dołączyć kopię wymaganych dokumentów oraz uiścić opłatę. Na podstawie wniosku o zmiany w dowodzie rejestracyjnym online kierowca zostanie wezwany do osobistego stawienia się w urzędzie celem przedstawienia oryginałów dokumentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jak je wprowadzić?
Zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jak je wprowadzić?

Kodeks kierowcy. Zmiany 202114.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama