reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Akt notarialny

Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają w przypadku darowizny wymóg, by oświadczenie darczyńcy zostało złożone w formie aktu notarialnego. Wyraźnie stanowi o tym przepis art. 890 ust. 1. Niemniej jednak nieuczynienie zadość temu wymogowi nie będzie w każdym przypadku oznaczać nieważności. Umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

To oznacza, że równie dobrze umowa darowizny może być sporządzona w całości na piśmie. Jak to zrobić?

Zobacz serwis: Umowy

Czy tytuł umowy ma znaczenie?

Sporządzając pisemną umowę trzeba zacząć od oznaczenia daty oraz miejsca sporządzenia umowa. Oprócz tego istotne jest również zatytułowanie naszej umowy. Pamiętajmy o tym, że sam tytuł nie ma jednak decydującego znaczenia w procesie interpretacji i kwalifikacji prawnej (określenia z jakiego rodzaju umową mamy do czynienia). W tej mierze decydująca będzie treść, której interpretacja powinna nastąpić w sposób uwzględniający zgodny zamiar stron oraz cel takiej umowy.

Ustalenie, że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy sprzedaży , a nie darowizny może mieć doniosłe konsekwencje prawne. W takiej sytuacji brak zapisów dotyczących ceny będzie skutkował nieważnością takiej umowy, co nie nastąpiłoby gdyby ustalono w procesie wykładni, że zamiar stron obejmował umowę darowizny.

Określenie stron umowy

Następnie należy oznaczyć strony umowy, czyli „Darczyńcę” i „Obdarowanego”. Przy określaniu stron należy pamiętać o tym, że oznaczenie to powinno pozwalać na identyfikację bez żadnych wątpliwości. Samo podanie imienia i nazwiska nie jest wystarczające. Ile jest bowiem osób o takim samym imieniu i nazwisku w Polsce?

Aby jednak nie było wątpliwości trzeba wskazać takie właściwości stron, które są przypisane tylko im i pozwalają na bezbłędną ich identyfikację. Umożliwiać to będzie przede wszystkim podanie numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, wskazanie miejsca zamieszkania. W przypadku osób prawnych takie samo znaczenie będzie miał numer Krajowego Rejestru Sądowego.

Pamiętajmy, że podanie tych danych nie stanowi konkretnego wymogu prawnego, a powszechność ich umieszczania w treści umów wynika z ich użyteczności.

Zobacz serwis: Auto i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sporządzając umowę należy pamiętać o kilku istotnych elementach.
Sporządzając umowę należy pamiętać o kilku istotnych elementach.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama