reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna nie jest jednostronną czynnością dokonywaną przez darczyńcę, lecz dwustronną umową. Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Określone podmioty będą zwolnione z podatku od darowizn.

Wbrew powszechnemu przekonaniu darowizna nie jest jednostronną czynnością darczyńcy, lecz umową zawieraną między nim, a obdarowanym. Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Przepisy Kodeksu cywilnego nie określają całkowicie formy umowy darowizny, dzieląc ją na oświadczenie darczyńcy oraz oświadczenie obdarowanego. Wedle art. 890 ust. 1 Kodeksu cywilnego w formie aktu notarialnego powinno być sporządzone oświadczenie darczyńcy. W odniesieniu do oświadczenia obdarowanego ustawa nie przewiduje wymogu konkretnej formy, co oznacza że może być ono sporządzone dowolnie, czyli nawet ustnie.

Pobierz wzór: Umowa darowizny samochodu

Jakie są jednak skutki sytuacji, w której brak jest wymaganego aktu notarialnego? Z lektury przepisów dotyczących darowizny nie wynika w takim przypadku nieważność czynności. Oznacza to, że umowa darowizny bez wymaganej formy oświadczenia darczyńcy pozostaje ważna. Przepisy stanowią, iż ważność ta zostanie zachowana, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione.

A i B zawarli umowę darowizny samochodu, w której oba oświadczenia mają formę ustną. A (darczyńca) przekazał samochód B (obdarowanemu). W tej sytuacji umowa darowizny jest ważna.

Zobacz serwis: Auto formalności

Dokonując darowizny samochodu należy pamiętać przede wszystkim o podatku od darowizn. Obowiązek opłacenia tego podatku powstanie w ściśle określonych sytuacjach, tj. w zależności od tego, do której grupy zaliczać się będzie obdarowany.

Zwolnione od podatku będą osoby z I grupy, czyli najbliższa rodzina. Będą to małżonek, dzieci (w tym przysposobione), wnuki, prawnuki, rodzice (w tym adopcyjni), dziadkowie, rodzeństwo, pasierb, ojczym, czy macocha.

Darczyńca z tytułu dokonanej darowizny nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, ani podatkiem od spadków i darowizn.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wbrew powszechnemu przekonaniu darowizna nie jest jednostronną czynnością darczyńcy, lecz umową zawieraną między nim, a obdarowanym.
Wbrew powszechnemu przekonaniu darowizna nie jest jednostronną czynnością darczyńcy, lecz umową zawieraną między nim, a obdarowanym.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama