reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Jakie są formalności przy montażu instalacji LPG?

Jakie są formalności przy montażu instalacji LPG?

Na skutek ciągle rosnących cen ropy naftowej, w Polsce olbrzymią i ciągle niesłabnącą popularnością cieszą się samochodowe instalacje gazowe. Podpowiadamy jakie są formalności przy montażu instalacji gazowej.

Montaż instalacji LPG w większości popularnych modeli na naszych drogach nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Czynność ta przeprowadzona w wyspecjalizowanym zakładzie nie powinna trwać dłużej niż kilka godzin. Z racji, iż jest to ingerencja w układ napędowy samochodu, zmieniająca jego specyfikę, po jej dokonaniu wymagane jest przeprowadzenie stosownego badania technicznego i dokonania odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz również:Jak zarejestrować samochód kupiony w UE

Warto pamiętać o trzydziestodniowym okresie, przewidzianym przepisami, w czasie którego powinniśmy udać się do wydziału komunikacji, aby odnotować w dowodzie rejestracyjnym montaż instalacji LPG. Konsekwencje niedochowania terminu będą sprowadzały się do nałożenia na kierowcę mandatu karnego i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.  Z tego powodu warto dopilnować, aby zakład montujący instalację wydał wszelkie niezbędne do dalszej procedury dokumenty.

Należą do nich:
1) faktura za montaż instalacji gazowej, wydana przez zakład dokonujący montażu,
2) wyciąg ze świadectwa homologacji, wydany przez właściciela homologacji,
3) certyfikat na zbiornik gazu, wydany przez producenta zbiornika, potwierdzony przez Transportowy Dozór Techniczny.

Bez wymienionych dokumentów, nie będzie możliwe dopełnienie obowiązku wpisu instalacji do dowodu rejestracyjnego, a co za tym idzie legalnego poruszania się pojazdem po drogach publicznych.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu

Warto zwrócić uwagę na dane umieszczone w powyższych dokumentach. Istotne jest również sprawdzenie tabliczki znamionowej umieszczonej na butli i porównanie ich zgodności z danymi wpisanymi do certyfikatu. Wszelkie nieprawidłowości, będą skutkowały odmową dokonania wpisu.

Wykaz wszystkich firm posiadających homologacje na montaż instalacji gazowych na terenie naszego kraju znajduje się na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego www.its.home.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Montaż instalacji LPG w większości popularnych modeli na naszych drogach nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. fot. Newspress
Montaż instalacji LPG w większości popularnych modeli na naszych drogach nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. fot. Newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama