| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Z powodu ciągłego pośpiechu i braku czasu każdorazowe odjęcie nadmiaru obowiązków jest pożądane. Dotyczy to także leasingu, którego procedura zajmuje przeważnie od 2 do 5 dni. W dzisiejszych czasach leasing odpowiada za finansowanie wielu ruchomości i nieruchomości, de facto spotykamy się z tą umową na każdym kroku. Technologia Blockchain skraca czas procedury leasingowej do kilku kliknięć.

Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu w ciągu ostatnich czterech lat średnioroczna dynamika branży leasingowej wyniosła 16,8% i wzrosła z 31,2 mld zł w 2012 roku do 58,1 mld zł w 2016 roku. Na koniec czerwca 2017 roku wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 109,1 mld zł. W pierwszym półroczu bieżącego roku firmy leasingowe sfinansowały zakup pojazdów osobowych, pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony na kwotę 14,1 mld zł, natomiast transport ciężki został objęty leasingiem w kwocie 8,7 mld zł.

Zobacz też: Rezygnacja z leasingu samochodu

Każdy kto korzystał z leasingu wie ile przeszkód formalnych czeka zanim wyjedzie z salonu nowym samochodem. Dla niewtajemniczonych, leasingobiorca, w pierwszej kolejności, powinien wysłać kopie dokumentów w celu ich weryfikacji przez firmy leasingowe, następnie wykonywane jest wstępne sprawdzenie wiarygodności wnioskującego. W przypadku pozytywnej weryfikacji zostaje sprawdzany dostawca i przedmiot leasingu, następnym krokiem jest decyzja leasingodawcy, zakup przedmiotu leasingu, zapłata i odbiór samochodu przez leasingobiorcę. Procedura jest skomplikowana i wymaga dużo czasu. Mając to na uwadze, IBM znalazł rozwiązanie, które znacznie uprości procedury leasingowe i skróci czas całej operacji. To Blockchain.

Blockchain to łańcuch bloków służący do przechowywania danych, a także do uwierzytelniania dokumentów i podpisu cyfrowego. Z możliwości tej technologii korzystają firmy, które pomogą nam usprawnić proces leasingu, a są to IBM, DocuSign i Visa.

Zobacz też: Różne rodzaje leasigu na samochód

Mimo, że z perspektywy leasingobiorcy leasing nie jest skomplikowany, tak z perspektywy regulatora, producenta, dilera oraz firmy leasingowej cały proces, który składa się na produkt leasingowy jest rozdrobniony na kawałki, tzn. informacje, dane, nie są zgromadzone w jednym miejscu, tylko każde ogniwo łańcucha ma własne zasoby, w których są przetwarzane. IBM Blockchain umożliwia zgromadzenie danych w centralnym punkcie, z którego każdy uczestnik tej sieci, niezależnie od etapu życia produktu może na bieżąco korzystać i analizować zawarte w nim informacje. Dzięki temu rozwiązaniu historia danego pojazdu będzie dostępna dla każdego z uczestników Blockchain’a, co może przełożyć się w razie sporów na gwarancje serwisowe lub na koszty wycofania produktu z rynku. Jest to możliwe dzięki uzgodnionej i dostępnej historii każdego samochodu. Każdy uczestnik danego łańcucha bloku może dodawać informacje tylko z przypisanego poziomu, np. producent wysyła informację do Blockchain, iż zostało wyprodukowanych pięć samochodów, a każdemu z nich przypisuje unikalne oznaczenie, takie jak VIN. Dzięki temu, dilerzy są na bieżąco z dostępnością samochodów i sami mogą szybciej podejmować decyzje biznesowe. Warto zaznaczyć, że umowy pomiędzy uczestnikami są zawiązywane w ramach tzw. smart contract.

Smart contract to inteligentne kontrakty, stosunki prawne, która są zawierane, monitorowane i egzekwowane za pomocą sieci Internet poprzez Blockchain. Takie rozwiązania mogą prowadzić do utworzenia wirtualnych, zdecentralizowanych gospodarek, które będą działały niezależnie od rządów.

Zobacz też: Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Przyszłość leasingu – wystarczy kliknąć i podpisać

DocuSign oraz Visa w 2015 roku przedstawiły nowe rozwiązanie technologiczne, dotyczące ostatniego etapu leasingu, czyli odebrania samochodu przez leasingobiorcę. Jest to udogodnienie umożliwiające załatwienie formalności w kilka minut bezpośrednio w leasingowanym samochodzie. Dzięki zastosowaniu smart contract stosunek prawny zawierany jest na ekranie tableta wbudowanego we wnętrzu samochodu. Pierwszym etapem jest podanie imienia i nazwiska, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy leasingu i ubezpieczenia, oczywiście wirtualne, dzięki DocuSign. Elektroniczny podpis składa się na tablecie.

Dzięki rozwiązaniom Visy i połączeniu konta w Blockchain z kartą kredytową samochód automatycznie „zapłaci” za te umowy, a także za parking, restaurację czy opłaty drogowe. Ponadto, system w samochodzie każdorazowo automatycznie sprawdza czy polisa ubezpieczenia jest ważna, a dzięki gromadzonym informacjom o stylu jazdy i przejechanym dystansie leasingobiorca może otrzymać różnego rodzaju zniżki.

Podsumowując, inteligentne rozwiązania i najnowsze technologie powoli zapełniają coraz więcej aspektów codziennego życia. Niektórzy obawiają się, że rozwój technologii może pójść za daleko i w nadmiernym stopniu ingerować w nasze życie i bezpieczeństwo, niemniej jednak nie powinniśmy całkowicie stronić od najnowszych rozwiązań, gdyż w miarę upływu czasu, mimo sceptycznych przekonań krytyków, będą nas one otaczały, a świadomi uczestniczy sieci będą korzystali kosztem pozostałych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »