REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu.
Rezygnacja z leasingu samochodu.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Jest to świetna alternatywa dla kredytu bankowego, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeśli nie stać ich na spłacanie rat czy też potrzebują danego przedmiotu jedyne na określony czas, to warto rozejrzeć się za leasingodawcami. Niestety leasing ma też swoje minusy i czasem staje się przysłowiową kulą u nogi. Chociaż możliwe jest zakończenie umowy leasingu przed czasem, to nie jest to poste, a poza tym wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czym grozi wypowiedzenie leasingu?

REKLAMA

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Chociaż wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby, a są nimi przedterminowy wykup przedmiotu leasingu, cesja umowy czy też po prostu wypowiedzenie umowy przez leasingobiorcę.

1. Wypowiedzenie umowy leasingu

REKLAMA

Wypowiedzieć umowę leasingu może zarówno leasingodawca, jak również leasingobiorca. Warto jednak sprawdzić zapisy dotyczące tej kwestii w sporządzonej umowie, gdyż zdarzają się przypadki, gdzie może pozwolić sobie na to jedynie leasingodawca. Jest to forma zabezpieczenia przed niewypłacalnym czy nieuczciwym klientem, który z jakiegoś powodu przestaje spłacać terminowo raty, a ponadto ignoruje wysyłane do niego wezwania odnośnie uregulowania zaległości. Wypowiedzenie umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem, gdyż decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Konieczne staje się wówczas zapłacenie wszystkich pozostałych rat wraz z niemałymi odsetkami oraz wszelkimi należnymi opłatami i prowizjami. Owa kwota pomniejszana jest o tak zwane dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez leasingodawcę ze względu na wcześniejsze zakończenie umowy.

W celu szczegółowego zapoznania się czekającymi na nas karami i sposobem obliczania dyskonta, warto poczytać Ogólne Warunki Umowy Leasingu i Cesji oraz sprawdzić Tabele Opłat , czyli informacje dołączone do podpisanej przez nas umowy. Zrywając umowę z leasingodawcą, trzeba liczyć się też z tym, że leasingowany przedmiot nie zostaje u nas, ale wraca do leasingodawcy. Co więcej, jeśli wypowiedzenie umowy nastąpi przed upływem 40% okresu amortyzacji przedmiotu, to leasingobiorcy przyjdzie zwrócić podatek od rat leasingowych, które zostały już wliczone w koszty prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

2. Wykup przedmiotu leasingu

Przy wykupie leasingu koniecznością jest natychmiastowa spłata pozostałych rat i opłat, a właścicielem leasingowego przedmiotu staje się leasingobiorca. Dzięki temu możliwe jest sprzedanie go na znacznie korzystniejszych warunkach. Z tej opcji warto skorzystać nie wcześniej niż po okresie 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

3. Cesja umowy leasingu

REKLAMA

Jeśli leasingowany przedmiot stał się niepotrzebny czy też nie stać firmę na spłacanie rat, to warto poszukać przedsiębiorcy, który przejmie podpisaną z leasingodawcą umowę. Chodzi tutaj o cesję umowy leasingu na podstawie której ktoś inny będzie korzystać z wyleasingowanego przedmiotu i to na nim spocznie obowiązek spłacania rat. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się zarówno leasingodawca, jak i nowy leasingobiorca. Po zakończeniu umowy, zapłaceniu wszystkich rat i zrealizowaniu opcji wykupu, właścicielem leasingowanego przedmiotu staje się wówczas cesjonariusz. Na cesję umowy leasingu operacyjnego można pozwolić sobie przed 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu i to bez ponoszenia konsekwencji podatkowych.

Wymienione wyżej sposoby pozwalają na przedterminowe zakończenie umowy leasingu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi szczegółami. W celu uzyskania pomocy przy wyborze metod finansowania warto skorzystać z usług doradcy w firmie www.cls.pl, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA