| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Jest to świetna alternatywa dla kredytu bankowego, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeśli nie stać ich na spłacanie rat czy też potrzebują danego przedmiotu jedyne na określony czas, to warto rozejrzeć się za leasingodawcami. Niestety leasing ma też swoje minusy i czasem staje się przysłowiową kulą u nogi. Chociaż możliwe jest zakończenie umowy leasingu przed czasem, to nie jest to poste, a poza tym wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czym grozi wypowiedzenie leasingu?

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Chociaż wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby, a są nimi przedterminowy wykup przedmiotu leasingu, cesja umowy czy też po prostu wypowiedzenie umowy przez leasingobiorcę.

1. Wypowiedzenie umowy leasingu

Wypowiedzieć umowę leasingu może zarówno leasingodawca, jak również leasingobiorca. Warto jednak sprawdzić zapisy dotyczące tej kwestii w sporządzonej umowie, gdyż zdarzają się przypadki, gdzie może pozwolić sobie na to jedynie leasingodawca. Jest to forma zabezpieczenia przed niewypłacalnym czy nieuczciwym klientem, który z jakiegoś powodu przestaje spłacać terminowo raty, a ponadto ignoruje wysyłane do niego wezwania odnośnie uregulowania zaległości. Wypowiedzenie umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem, gdyż decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Konieczne staje się wówczas zapłacenie wszystkich pozostałych rat wraz z niemałymi odsetkami oraz wszelkimi należnymi opłatami i prowizjami. Owa kwota pomniejszana jest o tak zwane dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez leasingodawcę ze względu na wcześniejsze zakończenie umowy.

W celu szczegółowego zapoznania się czekającymi na nas karami i sposobem obliczania dyskonta, warto poczytać Ogólne Warunki Umowy Leasingu i Cesji oraz sprawdzić Tabele Opłat , czyli informacje dołączone do podpisanej przez nas umowy. Zrywając umowę z leasingodawcą, trzeba liczyć się też z tym, że leasingowany przedmiot nie zostaje u nas, ale wraca do leasingodawcy. Co więcej, jeśli wypowiedzenie umowy nastąpi przed upływem 40% okresu amortyzacji przedmiotu, to leasingobiorcy przyjdzie zwrócić podatek od rat leasingowych, które zostały już wliczone w koszty prowadzonej działalności.

Zobacz też: Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

2. Wykup przedmiotu leasingu

Przy wykupie leasingu koniecznością jest natychmiastowa spłata pozostałych rat i opłat, a właścicielem leasingowego przedmiotu staje się leasingobiorca. Dzięki temu możliwe jest sprzedanie go na znacznie korzystniejszych warunkach. Z tej opcji warto skorzystać nie wcześniej niż po okresie 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

3. Cesja umowy leasingu

Jeśli leasingowany przedmiot stał się niepotrzebny czy też nie stać firmę na spłacanie rat, to warto poszukać przedsiębiorcy, który przejmie podpisaną z leasingodawcą umowę. Chodzi tutaj o cesję umowy leasingu na podstawie której ktoś inny będzie korzystać z wyleasingowanego przedmiotu i to na nim spocznie obowiązek spłacania rat. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się zarówno leasingodawca, jak i nowy leasingobiorca. Po zakończeniu umowy, zapłaceniu wszystkich rat i zrealizowaniu opcji wykupu, właścicielem leasingowanego przedmiotu staje się wówczas cesjonariusz. Na cesję umowy leasingu operacyjnego można pozwolić sobie przed 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu i to bez ponoszenia konsekwencji podatkowych.

Wymienione wyżej sposoby pozwalają na przedterminowe zakończenie umowy leasingu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi szczegółami. W celu uzyskania pomocy przy wyborze metod finansowania warto skorzystać z usług doradcy w firmie www.cls.pl, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji.

Źródło: Materiały firmy CLS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »